auto motor i sport poleca:

Uderza do głów – Alfa Romeo 8C

Poleć ten artykuł:

Silnik V8 rodem z Ferrari, podwozie z Maserati, a całość okryta lekkim, ale mocnym nadwoziem z włókien węglowych, stylizowanym przez Włochów - Alfa Romeo 8C Competizione to sport i piękno w czystej postaci. I ten dźwięk!

Alfa Romeo 8C Competizione Zobacz całą galerię

Gdybym na torze testowym Alfy Romeo stał z zasłoniętymi oczami i tylko na podstawie odgłosu docierającego do moich uszu miał powiedzieć, co się do mnie zbliża, odpowiedź brzmiałaby - eskadra bombowców w bojowym szyku. Po chwili okazało się, że to, co słyszę - co już wprawia w drżenie całą okolicę jak solidny subwoofer - to jedynie preludium. W trybie "auto" Alfa 8C "gada" tylko przez dwie z czterech rur wydechowych. Prawdziwy koncert zaczyna się dopiero po wybraniu trybu "sport", gdy do gry włączają się pozostałe dwie. Basowe brzmienie, wręcz bulgot, 8C Competizione skomponowano dla niej jak na zamówienie. Z muzyki - szóstka z plusem.

Niepowtarzalny sound emituje nie tylko układ wydechowy Alfy 8C, ale również jednostka napędowa "pożyczona" od bratniego Ferrari F430. Żeby nie było za łatwo (czytaj - za tanio), nieco ją zmodyfikowano, dodając pojemności skokowej przez zwiększenie średnicy cylindrów i skoku tłoków. Podstawa została bez zmian, czyli osiem cylindrów w układzie widlastym o kącie rozwarcia wynoszącym 90 stopni, po dwa wałki rozrządu w każdej głowicy i po cztery zawory na cylinder. Efekt? 450 KM przy 7000 obr/min i moment obrotowy o wartości 480 Nm przy 4750 obr/min. Dzięki wprowadzonym modyfikacjom, 80% momentu obrotowego jest do dyspozycji już od 3000 obr/min, co jest nie bez znaczenia w codziennym użytkowaniu. Z techniki - szóstka z plusem.

Wygląd i proporcje 8C Competizione świadczą o tym, że ten samochód nie udaje auta sportowego. Jeżeli uwzględni się jeszcze nadwozie z włókien węglowych i układ napędowy transaxle (silnik umieszczony centralnie z przodu za przednią osią, a skrzynia biegów i mechanizm różnicowy - tuż przed tylną), wiadomo, że wkraczamy w dziedzinę sportu ekstremalnego. Rozmieszczenie elementów układu napędowego owocuje idealnym rozkładem masy, wynoszącym 49:51 (przód: tył). Miejsce pracy kierowcy, urządzone nisko nad ziemią i przytulone do tylnej osi, zapewnia natomiast najlepszą kontrolę nad dobrze wyważonym samochodem. Z fizyki - szóstka z plusem.

Sportowe fotele, wykonane z włókna węglowego - podobnie jak cała deska rozdzielcza i poszycie drzwi - zapraszają do zajęcia miejsca za kierownicą. Razem ważą mniej niż jeden fotel w zwykłym samochodzie. Oprócz elementów z włókna węglowego, we wnętrzu Alfy 8C uwagę zwracają detale wykonane z litego, ręcznie polerowanego aluminium. W sumie, z "wyjściowych" 100 kg tego tworzywa w kabinie 8C Competizione znajduje się tylko kilkanaście. Reszta to odpad. Z plastyki - szóstka z plusem.

Tagi: Alfa Romeo | 8C | Competizione | coupe | raport | test

Oceń artykuł:

4,10

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij