auto motor i sport poleca:

Urodziny stulecia

Poleć ten artykuł:

Na ulicach wzbudza sensację niczym Ferrari, chociaż do setki przyspiesza przez prawie ćwierć minuty, a jego silnik osiąga mniej mocy niż jeden cylinder wyścigówki. Fiat 500 w teście.

Fiat, 500 Zobacz całą galerię

To, że w nocy 4 lipca 2007 r. niebo nad Turynem długo rozświetlały fajerwerki, a Włosi bawili się do późna nie jest czymś wyjątkowym. O szczerym zamiłowaniu tej nacji do hucznego świętowania wiadomo nie od dzisiaj. Powodem wyjścia stutysięcznego tłumu na ulice nie było jednak zdobycie przez futbolistów czy zespół Ferrari kolejnego tytułu mistrza świata. Tej nocy świętowano jedynie zwyczajne urodziny. Nawet nie 100., ale jedynie 50., i nie głowy państwa, ale samochodowego mikrusa - Fiata 500.

Nowy Fiat 500 garściami czerpie tak ze stylu retro pierwowzoru, jak i z całej jego legendy. Nawet 6 z 12 kolorów nadwozia nawiązuje do kolorystyki "500" z lat 50. i 60.

Samochód, który na pierwszy rzut oka prezentuje się jak wielki resorak - zabawka, już podczas pierwszego kontaktu robi wrażenie poważnego auta. O przynależności "500" do świata prawdziwych automobili świadczą solidne, chromowane klamki i duże lusterka. Jedne i drugie prezentują się stylowo i są praktyczne w użyciu. Chociaż fotele fiatowskiego malucha nie są obszerne, siedzi się na nich dość wygodnie. Wprawdzie długość siedziska czy zakres regulacji zagłówków przednich foteli zaprojektowano z myślą o osobach co najwyżej średniej postury, ale za to na brak bocznego podparcia narzekać nie można. Nie bez powodu Fiat nazywa fotele "pięćsetki" sportowymi.

Przestronność Fiata 500, oceniana z perspektywy przednich foteli, jest prawie bez zarzutu. Nadwozie - szersze o 4 cm niż w Pandzie, mimo że niższe o 9 cm - pozwala czuć się swobodnie nawet wysokim pasażerom. Ścisku nie ma ani na wysokości ramion, ani nad głową. Seryjnie regulowana na wysokość kolumna kierownicy umożliwia ustawienie kierownicy w bezpiecznej odległości od kolan. Niestety, umieszczona wysoko i rozbudowana konsola środkowa z dźwignią zmiany biegów dotkliwie ogranicza przestrzeń dla nóg. Takie rozwiązanie, rodem z Pandy, ma jednak sporo zalet. Po pierwsze, dźwignia zmiany biegów znajduje się bardzo blisko kierownicy i przy każdej zmianie przełożeń niemal sama pcha się w rękę. Po drugie, na konsoli między fotelami zyskuje się łatwo dostępne dla kierowcy i pasażera miejsce z uchwytami na butelki z napojami czy na odłożenie telefonu komórkowego lub odtwarzacza plików MP3, jeśli "500" zaopatrzy się w port USB.

Przednie fotele - wyposażone w mechanizm, który po złożeniu oparcia jednocześnie umożliwia przesunięcie ich do przodu - stanowią zachętę do zajmowania miejsca z tyłu, jednak przestrzeń na nogi i nad głową raczej do tego zniechęca. Owszem, możliwa jest jazda Fiatem 500 w cztery dorosłe osoby, ale wtedy ani tym z przodu, ani tym z tyłu nie będzie wygodnie. Na spacer po parku czy do kina śmiało można jednak jechać w dwie pary. Większych eskapad planować raczej nie należy. Także wtedy, gdy z tyłu już całkiem wygodnie rozsiądą się dzieci.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 43 900 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, hatchback-3, van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Fiat 500 | test | premiera

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij