auto motor i sport poleca:

Używana Honda Civic "UFO": Z wyglądu wciąż młodsza

Poleć ten artykuł:

Mówisz „UFO” i wiadomo, o jaką Hondę Civic chodzi – tę o kosmicznej urodzie. Obszerną kabinę, duży bagażnik i bezawaryjną eksploatację zapewnia każdy 5-drzwiowy hatchback, ale omijaj te z benzynowym silnikiem 1.4.

Używana Honda Civic Zobacz całą galerię

Ale to było zaskoczenie przed siedmioma laty, gdy hatchback ósmej generacji wjechał na rynek. Absolutna zmiana w porównaniu z kompletnie nijakim poprzednikiem. Nawet teraz wygląd Civica nr VIII robi dobre wrażenie, auto nie zestarzało się, a obecna generacja niewiele się od niego różni.

Odważne pomysły zastosowano też w kabinie. Jeżeli długo jeździłeś autami z rodziny VW, po przesiadce do Civica dostaniesz oczopląsu. Deska rozdzielcza jest wielopoziomowa, jej centralnym wskaźnikiem jest obrotomierz, a cyfrowy prędkościomierz znajduje się nad nim. Sterowanie klimatyzacją (tylko wersja podstawowa Base jej nie miała) umieszczono tuż przy kierownicy. Ale spokojnie, szybko przywykniesz do tych rozwiązań, no może z wyjątkiem tego, że zapalasz silnik czerwonym guzikiem przy lewych drzwiach, a gasisz… kluczykiem w stacyjce.

Najlepszy jest benzynowy 1.8
Poprzedni Civic występuje z trzema karoseriami oraz sześcioma silnikami do wyboru, ale kombinacji jednego z drugim wcale nie ma tak dużo. Najbardziej popularne połączenie to benzynowy silnik 1.8 i pięciodrzwiowe nadwozie typu hatchback.

Benzynowy 1.4 – rozwijający 83, a potem 100 KM – jest za słaby do pękatego kompaktu o dużym wnętrzu, ważącego co najmniej 1180 kg. Motorek o pojemności 1339 cm3 męczy się, możesz cisnąć gaz, a i tak nic z tego, szczególnie w wersji o mocy 83 KM bez 16-zaworowej głowicy i bez i-VTEC, czyli elektronicznie sterowanych zmiennych faz rozrządu i skoku zaworów. Znacznie lepiej radzi sobie 16-zaworowy, 140-konny 1.8 i-VTEC, zwłaszcza na wysokich obrotach.

Najmocniejszy jest 2.0 i-VTEC (201 KM), ale montowano go w sportowym, trzydrzwiowym Type R. Fazy rozrządu przestawiają się na bardziej „agresywne” przy 5400 obr/min, maksymalny moment przypływa przy 5600 obr/min, więc w Type R musisz „piłować” silnik. Hondy, jak wiele innych „japończyków”, nie lubią się z LPG. Silniki są spasowane nadzwyczaj dokładnie, więc gaz spalający się w wyższej temperaturze niż benzyna szkodzi im bardzo. Remont głowicy, a następnie pierścieni tłokowych – gwarantowany.

Benzynowa jednostka oznaczona jako 1.3 IMA (1339 cm3, 95 KM) była stosowana w hybrydzie wraz z 20-konnym silnikiem elektrycznym. Hybrydę sprzedawano wyłącznie jako sedana, a jej popularność jest śladowa.

Diesle trafiają się rzadko
Honda oferowała do Civica tylko swój pierwszy (i udany) silnik 2.2 i-CTDi, oczywiście z wtryskiem common-rail. W polskich salonach Civic 2.2 i-CTDi robił za ciekawostkę w cenniku z powodu pojemności ponad 2 litrów, obłożonej wysoką akcyzą (13,6%). Dlatego niemal wszystkie auta z tą jednostką, które można spotkać na wtórnym rynku pochodzą z zagranicy.

Trzydrzwiowy hatchback Type S jest mniej praktyczny od pięciodrzwiowego. W przeciwieństwie do niego nie ma „Magic Seats”, czyli kanapy z dwiema częściami siedziska składanymi do pionu tak, że dotykają oparcia. To genialne rozwiązanie, znane też z Hondy Jazz, możliwe dzięki ulokowaniu zbiornika paliwa nie pod kanapą, ale pod fotelem pasażera z przodu. Dzięki temu można przewozić w kabinie wysokie przedmioty.

Hatchback ma w tylnym zawieszeniu belkę skrętną, czyli rozwiązanie konstrukcyjnie prostsze niż układ wielowahaczowy Civica siódmej generacji. Jednak zachowanie auta na drodze jest pewne. Wielowahaczowe zawieszenie z tyłu mają Civiki w wersji sedan, którym bliżej konstrukcyjnie do amerykańskiego Civica niż hatchbacka wytwarzanego w Wielkiej Brytanii. Nawet wnętrza mają inne, choć na pierwszy rzut oka podobne.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 82 100 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: używane | używane samochody | Honda Civic

Oceń artykuł:

3,20

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij