auto motor i sport poleca:

Używana Skoda Superb: Duża i trwała

Poleć ten artykuł:

Superb jest większy i przestronniejszy od VW Passata, bardzo funkcjonalny i całkiem dobrze wykonany. Jeśli nie masz nic przeciwko logo Skody na masce, będziesz zadowolony z tego rodzinnego auta.

Skoda Superb: Duży i trwały Zobacz całą galerię

Zapewne nie raz chciałeś mieć dużego sedana, bo lepiej wygląda niż hatchback, ale przeszkadzał Ci słaby dostęp do bagażnika. Konstruktorzy Superba drugiej generacji wpadli na genialny pomysł – system zmiennego otwierania bagażnika (565/1670 litrów) nazwany Twindoor. Zależnie od potrzeb, albo podnosisz całą klapę i masz wtedy hatchbacka, albo otwierasz tylko jej metalową część, bez szyby, i wtedy masz sedana.

Aż dziwne, że nikt wcześniej tego nie zastosował. Szkoda tylko, że przy okazji słupek C wyszedł tak szeroki, że przeszkadza przy cofaniu. Druga wersja nadwoziowa to kombi, już bez sztuczek z klapą, za to z przepastnym kufrem (633/1865 litrów).

W internetowych ogłoszeniach o sprzedaży dominuje podstawowa wersja nadwoziowa, prawie dwie trzecie ogłoszeń dotyczy sedano-hatchbacka. Lepiej wyposażone Superby mogą przyjemnie zaskoczyć wręcz luksusowymi elementami.

Solar Sunroof, czyli elektrycznie sterowany szyberdach z bateriami słonecznymi, które napędzają wentylator schładzający kabinę na parkingu; podgrzewanie zewnętrznych miejsc tylnej kanapy; schowek na parasol w lewych, tylnych drzwiach, dywaniki Lounge Step z tyłu wyprofilowane w podnóżek – tak, to wszystko możesz znaleźć w używanej, góra sześcioletniej Skodzie.

A nawet jeśli nie natrafisz na tak wyposażony egzemplarz, docenisz uporządkowaną deskę rozdzielczą, mnóstwo miejsca w kabinie i ogólnie wysoki komfort jazdy

W zawieszeniu wykorzystan kolumny McPhersona z przodu i układ wielowahaczowy z tyłu. Do prowadzenia auta trudno się przyczepić, aczkolwiek poczujesz, że priorytetem dla inżynierów był komfort a nie sport. Jeśli często korzystasz z gorszych dróg, przyda Ci się pakiet na bezdroża, tzn. prześwit podwyższony o 19 mm, ze 139 do 158 mm, osłony silnika, przewodów hamulcowych, cięgna ręcznego hamulca i tylnych wahaczy.

Natomiast jeśli jeździsz głównie po drogach gładkich i szybkich, rozejrzyj się za Superbem z pakietem sportowym – zawieszenie z prześwitem obniżonym do 123 mm (takie zawieszenie występuje też osobno), spoiler na pokrywie bagażnika, trójramienna sportowa kierownica, nakładki na pedały.

A jeszcze lepszym rozwiązaniem okaże się Superb 4x4. Układ wykorzystuje międzyosiowe sprzęgło Haldex czwartej generacji, z tym że można je dostać tylko z niektórymi silnikami, mianowicie z 1.8 TSI (152, 160 KM), 3.6 FSI (260 KM, tylko 4x4 i tylko z dwusprzęgłową skrzynią DSG) oraz 2.0 TDI (140, 170 KM). Aut z napędem na cztery koła jest całkiem sporo w internetowych ogłoszeniach, ponad 10%, a lekką, ilościową przewagę wśród nich mają diesle.

Jak przystało na produkt Volkswagena (Skoda należy do tego koncernu), wybór silników jest spory, ale na polskim wtórnym rynku diesle stanowią 70-80% wszystkich oferowanych do sprzedaży. W praktyce stajesz przed wyborem między 2.0 TDI/140 KM a 2.0 TDI/170 KM, nieco więcej znajdziesz tych o wyższej mocy.

Jednak różnica w momencie obrotowym, a on głównie decyduje o wrażeniach z jazdy, nie jest taka duża, 320 Nm (140 KM) do 350 Nm (170 KM). „Ropniaki” o mniejszej pojemności, czyli 1.6 TDI, a zwłaszcza 1.9 TDI, trafiają się znacznie rzadziej, podobnie jak benzynowe TSI: 1.4, 1.8, 2.0.

A wśród używanych Superbów auta z polskich salonów, z deklarowaną bezwypadkowością i historią serwisową w ASO stanowią w porywach do 30%. To kolejny argument za największą Skodą.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 87 610 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Skoda Superb | test | używane

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij