auto motor i sport poleca:

Używane BMW 3 E90: Dobry poziom, ale...

Poleć ten artykuł:

BMW Serii 3 E90-93 jest dopracowanym, udanym autem. Będziesz zadowolony zwłaszcza z egzemplarzy z benzynowymi silnikami. Gorsze są, niestety, jednostki wysokoprężne.  

Używane BMW 3 E90

Zawieszenie

Z przednim zawieszeniem praktycznie nic się nie dzieje, trzeba tylko wymieniać zużywające się elementy. Z tyłu jedyny słaby punkt, ujawniający się po ok. 100 tys. km, to pływające tuleje wahacza. Trzeszczą, gdy sucho, cichną, gdy pogoda robi się wilgotna. Wystarczy wymienić jedną tuleję, tę trzeszczącą. Części kosztują 170 zł, praca mechanika 150 zł. Dodajmy, że w tym modelu BMW kąty zawieszenia reguluje się jedynie z tyłu, z przodu ustawia się tylko zbieżność. Zaleta z punktu widzenia bezpieczeństwa jest taka, że wszelkie uszkodzenia zawieszenia, np. po kontakcie z asfaltową dziurą, trzeba naprawić, niczego nie da się doraźnie skorygować geometrią.

Tylne wielowahaczowe zawieszenie ma bardzo duży wpływ na świetne właściwości jezdne i to bez radykalnego uszczerbku na komforcie. Co ważne, jest trwałe i mimo zaawansowanej konstrukcji nie wymaga kosztownych reperacji
 

BMW tylne koła ustawia w sporym pochyleniu (dołem na zewnątrz, auta, górą do wewnątrz) – samochód wygląda trochę jak rozkraczony, ale jeździ znakomicie. Jednak coś za coś – powoduje to szybkie ścieranie tylnych opon, zwłaszcza wewnętrznej części bieżnika. Niektórzy w trosce o ogumienie zlecają zmniejszenie pochylenia (150 zł), w granicach fabrycznej tolerancji. Po takiej ingerencji auto nadal prowadzi się świetnie, przeciętny kierowca nie odczuje różnicy.

Mocne strony

plus dopracowane zawieszenie
plus „szybki” układ kierowniczy
plus łatwa zmiana biegów w skrzyniach mechanicznych
plus niezawodne silniki benzynowe
plus odporność na korozję
plus wygodne przednie fotele
plus atrakcyjny wygląd

Silniki wysokoprężne

Piętą achillesową są turbodiesle 2.0 o mocy 177 KM w modelu 320d. Wyciągnięte dwa łańcuchy rozrządu szeleszczą na biegu jałowym. Jeżeli tego nie wychwycisz, łańcuch może się urwać. Koszty: 1860 zł oryginalne części (innych nie polecamy), 300 zł olej i filtr, 2500 zł robota (rozrząd z tyłu silnika, czyli trzeba go wyjąć), w sumie 4660 zł. Mniejsze prawdopodobieństwo awarii zachodzi w jednostkach zmodyfikowanych w 2008 roku. Natomiast trudne uruchamianie i czasowy brak mocy przy ostrym przyspieszaniu to objawy zabrudzenia piezoelektrycznych wtryskiwaczy, czułych na jakość paliwa. Nie można ich rozebrać i regenerować (jeden kosztuje 1700 zł).

Większość silników BMW, również wysokoprężnych, gwarantuje dobre osiągi, jakich spodziewasz się po tej marce. Generalnie mniej problematyczne są jednostki benzynowe, poza tym imponują równą, spokojną pracą
 

Nie lekceważ ubytków płynu chłodzącego, np. pół litra na miesiąc, bo mogą świadczyć o pękniętym bloku silnika! Płyn dostaje się do cylindra, a ponieważ nie można go ścisnąć, jeden z wtryskiwaczy, ten w cylindrze z „wodą”, będzie stukał po porannym rozruchu. Gdy silnik się rozgrzeje, objawy miną, bo płyn zostanie z cylindra usunięty. Po zdjęciu głowicy widać, że jedna z tulei cylindrowych jest opuszczona. Można robić tulejowanie (6000 zł), ale czasem naprawy nie da się już wykonać i trzeba szukać używanego bloku za 6000-7000 zł.

Wyciek oleju spod kolektora ssącego w turbodieslach 2.0 R4 i 3.0 R6 oznacza uszkodzenie klap wewnątrz kolektora. Urwana klapa narobi dużych szkód w silniku, więc wstaw nowy kolektor (1700-2300 zł). Drugim sposobem jest zaślepienie nieszczelności w kolektorze (700-900 zł).

Turbodiesel 2.0 o mocy 163 KM (320d) ma nietrwałą turbosprężarkę Mitsubishi. Gdy urwie się jej ośka, obroty silnika gwałtownie wzrastają. Silnik pracuje na oleju i żeby nie wyzionął ducha, musisz zdusić go na biegu, bo na normalne gaszenie kluczykiem nie zareaguje.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 67 990 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: usterki | opinie | używane | BMW 3 | E90

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij