auto motor i sport poleca:

Używane Porsche - ile to kosztuje?

Poleć ten artykuł:

Jak wiadomo, każdy facet powinien spłodzić syna, zbudować dom i tak dalej. Te rzeczy zostawiamy życiu codziennemu. Natomiast w świecie samochodów przemawia do nas idea posiadania – chociaż raz – Porsche. Moje pierwsze Porsche? A dlaczego nie?  

Porsche 911 993 Turbo S

Niezależnie od modelu, rocznika, wersji silnika, czy czegokolwiek innego, nazwa na „P” mówi wszystko. W samochodowych słownikach synonimów słowo Porsche występuje wszędzie tam, gdzie mowa o sportowych osiągach. Każdy z modeli pokazanych na następnych stronach można kupić taniej niż za ceny, jakie podajemy w tekście – na przykład są oferty Porsche 944 za 7 tys. zł, Boxstera za 25 tys. zł albo 911 Carrery serii 996 za 50 tys. zł. Istnieje jednak duże ryzyko, że są to egzemplarze wymagające szybkiego – i niemałego – doinwestowania. Dlatego podajemy ceny samochodów w dobrym stanie, takim, w którym nadają się one do codziennego, bezstresowego użytkowania.

Ciekawe, że utrzymanie Porsche wcale nie musi być kosztowne. Te auta są znane z solidnej budowy i wysokiej niezawodności i przy odpowiednim zadbaniu zwykle trudno je zajechać. Na dodatek, do wielu modeli jest sporo dobrej jakości zamienników oryginalnych części. Ważne jest zwyczajne dbanie o dobry stan techniczny, najlepiej korzystać z serwisu, który specjalizuje się w Porsche.

Koszty paliwa będą oczywiście wyższe niż w zwykłych autach. Ale w przeliczeniu na osiągi, okazuje się, że Porsche to jedne z najtańszych samochodów w Układzie Słonecznym. Nie mamy przy tym zamiaru dowodzić, że jakiekolwiek Porsche jest tanie. Nigdy nie było i nie będzie. Ale może kosztować znacznie mniej niż się wydaje – tylko tyle. I aż tyle.

Porsche 924/944

Ze względu na swoje „ludowe” pochodzenie bywał lekceważony jako „niepełnoprawne Porsche”. Jednak 924 oraz jego następca 944 oferują najtańszy bilet do świata tej marki. Nawet dziś osiągi i właściwości jezdne małego coupé mogą zrobić świetne wrażenie.

Miał być Volkswagenem stworzonym przez Porsche, ale pozostał w rodzinie, pojawiając się w 1976 roku jako Porsche 924. I szybko stał się hitem, pomimo iż dwulitrowy silnik VW o mocy 125 KM nie pozwalał na wiele. Następca, model 944, miał poszerzone nadwozie, szersze koła, lepsze układ hamulcowy i zawieszenie. A przede wszystkim – silnik Porsche, 2,5-litrowy, o aluminiowej konstrukcji i rozwijający 163 KM. Przyspieszenie do setki w 8 s nawet dziś jest niezłym wynikiem, ale ważniejsze, że coupé jest lekkie, świetnie wyważone (skrzynia biegów przy tylnej osi) i bardzo zwinne. Na współczesnych oponach daje ostre, żywe wrażenia z jazdy – to jeden z tych samochodów, w których kierowca czuje, że wszystko zależy od niego. Natomiast na szczycie była wersja Turbo, której osiągi – 6 s do setki – zahaczały już o teren Carrery.

Wersje
924 był pierwszym Porsche z silnikiem umieszczonym z przodu, pierwszym z silnikiem chłodzonym cieczą i pierwszym oferowanym z automatem. Wszystkie odmiany 924 i 944 miały rzędowe, czterocylindrowe silniki – od podstawowego 2.0 (125 KM), przez 2.5 w 944 (163 KM), aż po 3.0 w modelu 968 (240 KM); ten ostatni był w swoim czasie największym czterocylindrowcem świata. 924 i 944 są niedrogie w serwisowaniu, a na rynku jest sporo dobrej jakości zamienników wielu części. Jednak generalnie części do 944 są wyraźnie droższe niż te do 924 (np. sprzęgło, rozrząd itp.). Warto poszukać modelu po face liftingu z 1985 roku.

Informacje o modelu
Zalety i wady
plusdobre właściwości jezdne
plusdobre osiągi
plusniewysokie koszty serwisowania
plusniewysokie koszty paliwa
minuswyższe ryzyko usterek ze względu na wiek aut
minuswysokie ceny niektórych części do modelu 944
Typowe usterki
> sprzęgło (zużycie)
> elementy zawieszenia
> rozrząd
> poduszki pod silnikiem i skrzynią biegów
Koszty
> Przykładowe ceny części: sprzęgło do 924 – 1800 zł, do 944 – 4200 zł, klocki hamulcowe – 200 zł, tarcza hamulcowa – 400 zł
> Serwisowanie: wymiana oleju – 400–500 zł
> Paliwo: ok. 10–12 l/100 km
Na co zwracać uwagę
Na wszystko. Ze względu na wiek 924 i 944 trudno o jakąkolwiek regułę w występowaniu usterek – każdy egzemplarz będzie inny. Maleje też liczba modeli w bardzo dobrym lub dobrym stanie i z „dobrą” przeszłością. Wciąż jednak można znaleźć zdrowy egzemplarz, tym bardziej że kwota 15-20 tys. zł nie jest mała.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 482 030 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, coupe-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: używane | Porsche 911 | Porsche | Porsche Cayenne | Boxster | 964 | 993 | 996

Oceń artykuł:

2,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij