auto motor i sport poleca:

Używane Subaru Legacy: Po japońsku solidny

Poleć ten artykuł:

Subaru Legacy z lat 2003-09 ma bardzo sprawny, stały napęd 4x4 i jest modelem mało usterkowym. Wiele zależy jednak od tego, na jaki silnik się zdecydujesz.  

Subaru Legacy

Przeniesienie napędu

W autach z mechanicznymi skrzyniami, przy przebiegu sporo powyżej 200 tys. km, zdarzają się kłopoty z manewrowaniem, np. na parkingach. Wrażenie jest takie, jakby był zaciągnięty hamulec ręczny. Przyczyna tkwi w niesprawnym sprzęgle wiskotycznym w centralnym mechanizmie różnicowym. Sprzęgło to blokuje koła poprzez układ przeniesienia napędu albo „przeskakuje” i wówczas rozlega się charakterystyczne pykanie. Reperacja tania nie będzie, nowe sprzęgło kosztuje 3000 zł, 400-500 zł pochłonie wymiana oleju w skrzyni biegów, a 1000 zł robocizna, w tym regulacja sprzęgła. Wyjdzie więc 4400-4500 zł. Po czterech-pięciu latach pękają osłony wewnętrznych przegubów napędowych (przy skrzyni biegów). Pękają same z siebie, ze zmęczenia materiału. Poczujesz to dosłownie, bo smar z przegubów kapie na rozgrzany wydech i do kabiny wnika specyficzny zapach. Wymiana jednej osłony to koszt 250 zł, oczywiście z porządnym wyczyszczeniem przegubu.

Wiele problemów po wprowadzeniu do oferty diesla, w roku 2008, przysparzało sprzęgło, szczególnie jego tarcza. Teraz jest lepiej, ale nieidealnie. Ślizganie się sprzęgła, a potem – zdarza się – w ogóle brak przeniesienia napędu oznacza, że czeka Cię wydatek 1800 zł, czyli 1300 zł na tarczę, docisk i łożysko sprzęgłowe oraz 500 zł za robociznę. Swego czasu importer Subaru wskazywał, że przyczyną tych problemów jest nieumiejętne obchodzenie się ze sprzęgłem przez kierowców. Może przesadzał, ale coś jest na rzeczy. Turbodiesel rozwija zacny moment obrotowy, 350 Nm, stały napęd obu osi nie pozwala na uślizgi kół, więc tym większe obciążenia spadają na sprzęgło.

Jeżeli podczas pracy turbodiesla słyszysz stuki, nie kupuj go pod żadnym pozorem!

O dziwo, dwumasowe koło zamachowe nie jest jakimś newralgicznym tematem w wypadku diesli. Wytrzymuje długo, a gdyby pojawiły się podejrzane hałasy, na nowe dwumasowe koło przeznaczysz 2300 zł, a 500 zł na pracę mechanika, łącznie 2800 zł. Z kolei w benzynowych silnikach 2.5 „dwumasa” ćwierka, zazwyczaj po 180-200 tys. km. Warto wstawić tradycyjne, lite koło zamachowe i sprzęgło starego typu tłumikami drgań skrętnych: części będą kosztowały 3000 zł, robota 500 zł, w sumie 3500 zł. Nie jest to żadna partyzantka, tylko rozwiązanie zaaprobowane przez Subaru.

Nadwozie

Wnętrze jest precyzyjnie zmontowane i nawet po dużych przebiegach nic nie powinno w nim piszczeć. Jeśli piszczy, znaczy, że ktoś rozbierał (może przy okazji powypadkowej naprawy) i potem miał problem z pokrzywionymi spinkami lub z powiększonymi otworami montażowymi. Z kolei kolorowe plastiki są podatne na zarysowania. Musisz się z tym pogodzić. Tak samo jak ze świstem z okolic drzwi przy prędkości ponad 140 km/h. Drzwi są efektowne, szyby nie mają ramek i stąd te akustyczne efekty.

Mocne strony

plus sprawny układ 4x4
plus optymalny komfort jazdy
plus cicha praca zawieszenia
plus wytrzymałe elementy podwozia
plus dobre zabezpieczenie przed rdzą
plus efektowne szyby bez ramek w drzwiach
plus mała utrata wartości

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 94 666 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: używany | auta używane | Subaru Legacy

Oceń artykuł:

3,10

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij