auto motor i sport poleca:

Używany Mercedes Klasy A [W168]: Prestiż za pół ceny

Poleć ten artykuł:

Mercedes A-klasa Zobacz całą galerię

Zakup A-klasy to sposób na posiadanie praktycznego Mercedesa za względnie nieduże, jak na nobilitującą markę, pieniądze.

Model klasy A to debiut Mercedesa wśród kompaktów. A przy tym nowatorska (dla firmy) konstrukcja z przednim napędem, o krótkim nadwoziu i z podwójną podłogą. Specjalnie dla niej skonstruowano gamę 6 silników (4 benzynowe, 2 diesle) i dwie pięciobiegowe skrzynie - mechaniczną i automatyczną. W A-klasie zastosowano typowe - ale nie dla Mercedesa - zawieszenia: kolumny McPhersona z przodu i belkę skrętną z tyłu. Niestety, trójramienna gwiazda straciła blask już chwilę po debiucie; w skandynawskim "teście łosia" maluch Mercedesa przewrócił się. Wstrzymano produkcję, przekonstruowano zawieszenie, zmieniono koła i gratis dołożono układ ESP. Nagła zmiana kierunku ruchu nie groziła już wywrotką, ale zdecydowanie pogorszył się komfort resorowania, a samochód nadal miał trudności z utrzymywaniem kierunku jazdy na wprost oraz z bocznym wiatrem. Remedium na poprawę stabilności było zwiększenie rozstawu osi - w dłuższej o 17 cm wersji L (Long). Również wnętrze rozczarowywało; choć obszerne i praktycznie urządzone, brakuje mu wysokiej jakości materiałów i montażu, nie wspominając o klimacie marki.

Mimo że niewolna od wad, A-klasa jest autem trwałym. Diesle są bezproblemowe, jeśli są właściwie serwisowane. Ewentualne naprawy (wtryskiwacze, dwumasowe koło zamachowe) mogą zdarzyć się po ponad 250 tys. km przebiegu.

WYNIKI CRASH-TESTU

W teście przeprowadzonym w 1999 roku Mercedes A uzyskał 4 gwiazdki. Struktura kabiny pozostała nienaruszona. Na urazy narażone są nogi (zwłaszcza kolana) wysokiego kierowcy, jeśli uderzą w tablicę przyrządów. Głowa i klatka piersiowa są dobrze chronione. Pasażer nie jest narażony na ryzyko. W A-klasie siedzi się wysoko, ok. 20 cm wyżej niż w innych samochodach, co dobrze zabezpiecza przy uderzeniu bocznym.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 68 019 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-3, kombi van-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mercedes | A-klasa | używany

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij