auto motor i sport poleca:

V8 FSI Audi A8 kontra V8 biturbo w Mercedesie S 500

Poleć ten artykuł:

Audi, A8, Mercedes, S 500 Zobacz całą galerię

Świat oszalał na punkcie ekologii, a motoryzacja na punkcie downsizingu. Na szczęście, jest demokracja i wciąż oferuje się samochody, dzięki którym można delektować się niepowtarzalnym brzmieniem oraz potężną mocą V-ósemki. 4.2 FSI w Audi A8 kontra 4.7 biturbo w Mercedesie S 500.

 

Przekręcasz kluczyk i już się pojawia... Uczucie zazdrości wobec takich krajów jak USA czy Japonia, które konsekwentnie ignorują diesle. Gdy Europa dawno już zaprzedała się silnikom wysokoprężnym - oszczędnym i dysponującym dużym momentem obrotowym, które nie budzą wielkich emocji - klienci za oceanem z lubością korzystają z uroków soczyście brzmiących benzynowych V-ósemek.

Wśród samochodów luksusowych 4,2-litrowy silnik Audi A8, współpracujący z ośmiostopniową przekładnią automatyczną, uchodził dotychczas za wzór pod względem zużycia paliwa. Mercedes ma zamiar udowodnić, że nowy biturbo, montowany w S 500, bez problemu dotrzyma mu kroku - i to mając znacznie wyższą moc.

Już przy 1800 obrotach wał korbowy silnika w Klasie S jest "atakowany" przez maksymalny moment obrotowy o wartości 700 Nm, co możliwe jest przede wszystkim dzięki dwóm turbosprężarkom pracującym przy ciśnieniu doładowania równym 0,9 bara. W przedziale 1600-4750 obr/min do dyspozycji mamy przynajmniej 600 Nm - jaki sens ma więc narzekanie, że silnik w porównaniu z poprzednikiem ma pojemność zmniejszoną z 5461 do 4663 cm3?

Gdy podczas pracy na biegu jałowym w kabinie Audi rozbrzmiewa upojny bas V-ósemki, powodów do lamentu nie ma żadnych. W czasie jazdy też nie, chociaż 445 Nm momentu obrotowego przy 3500 obr/min nie "smakuje" tak, jak 700 Nm przy 1800 obr/min w Mercedesie S 500. Do setki A8 przyspiesza wolniej niż Klasa S, ale niedużo wolniej. Z wynikiem 5,5 sekundy Audi jest o 0,2 s szybsze niż podaje producent. Gdy w pełni rozwinie swoją moc, 4,2-litrowemu silnikowi Audi niestraszne jest nawet 7000 obrotów na minutę.

W Mercedesie poczucie jazdy samochodem z benzynową jednostką napędową o wielkiej pojemności utrzymuje się także podczas ruszania z miejsca, ponieważ pedał gazu, powściągliwie dozując moc, powstrzymuje narastającą falę siły napędowej. Siedmiostopniowy "automat" szybko i niezauważalnie zmienia przełożenia, a w trybie Eco liczbę obrotów wału korbowego silnika utrzymuje najdłużej jak to możliwe poniżej wartości wynoszącej 2000/min.

 

7 biegów kontra 8
7G-tronic plus Mercedesa ma siedem biegów o przełożeniach od 4,38 (I bieg) do 0,73 (VII bieg), przełożenie przekładni głównej wynosi 2,82. Napęd jest przekazywany na tylne koła. Zmiana biegów może odbywać się na dwa sposoby - automatycznie lub ręcznie, łopatkami przy kierownicy.

Tiptronic Audi ma 8 biegów o przełożeniach od 4,714 (I bieg) do 0,667 (VIII bieg), przełożenie przekładni głównej wynosi 3,204. Napęd jest stały na cztery koła. Zmiana biegów może odbywać się na trzy sposoby - automatycznie, ręcznie (łopatkami przy kierownicy) lub dźwignią.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 466 700 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Audi | A8 | Mercedes | S 500 | porównanie

Oceń artykuł:

4,10

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij