auto motor i sport poleca:

VW Multivan 2.0 BiTDI – Bus brother

Poleć ten artykuł:

Domek na kółkach. W cieniu popularnych vanów od dawna egzystuje jeden szczególnie utalentowany - Multivan. Teraz Volkswagen nieco go zmodernizował i wyposażył w nowego diesla.

VW, Multivan, 2.0 BiTDI Zobacz całą galerię

Volkswagen bus już od pięciu pokoleń udowadnia, jak bardzo jest przydatny na co dzień. Wystarczy, że znajomy znajomego urządza przeprowadzkę i już bus Volkswagena okazuje się nie do zastąpienia.

Ale Multivan, choć zawsze wielki i przestronny, miał też słabe strony - przed laty, jeszcze w wersji T3, 50-konny diesel, "rozpędzał" niemieckiego olbrzyma do prędkości z jaką po powierzchni skorupy ziemskiej dryfują kontynenty. Zmieniło się to dopiero w czwartym pokoleniu, w 1996 roku, gdy pod wydłużoną maską Multivana znalazł się pięciocylindrowy TDI o pojemności 2,5 l. Teraz ta 174-konna jednostka z pompowtryskiwaczami okazuje się zbyt droga w produkcji, na dodatek spełnia tylko normę emisji spalin Euro 4 - dlatego VW wprowadza w jej miejsce dwulitrowego TDI z common-railem. To ten sam czterocylindrowy silnik, który pracuje w Golfie i Passacie. Na początek, w busie - którego przód zmieniono na modłę Golfa VI - wylądowała mocniejsza wersja nowego silnika, oznaczonego symbolem BiTDI; jej dwie włączane w szereg turbosprężarki dają moc 180 KM i moment obrotowy o wartości 400 Nm. Ale na tym nie koniec. Na plakietce TDI z tyłu nadwozia tylko D oraz I mają kolor czerwony. Tymczasem najmocniejszy model w ofercie VW zawsze ma trzy czerwone literki - można się więc spodziewać wersji 200-konnej.

 

Ale i 180 KM to niemało. Wątpliwości czy dwa litry pojemności wystarczą, żeby rozpędzić niemal trzytonowe auto silnik rozwiewa korzystając z usług dwóch turbosprężarek, które doładowują komory spalania powietrzem pod ciśnieniem 1,9 bara. Już od biegu jałowego krzywa momentu obrotowego strzela w górę jak Himalaje i osiąga szczyt na szerokiej równinie 400 Nm.

Tak jak jej wyposażeni tylko w jedną sprężarkę ziomkowie z wtryskiem common-rail, również jednostka biturbo bardzo równomiernie rozkłada swoją moc i ani myśli bez ostrzeżenia szarpać pasażerami, jak to czynił diesel wyposażony w pompowtryskiwacze. Jednostka z dwiema sprężarkami swoją harmonijną pracą znacznie przewyższa "dokonania", jakie w tej materii miał starszy silnik. Zakasować poprzednika nie udaje mu się tylko pod względem osiągów. Podczas przyspieszania od 0 do 100 km/h nowemu biturbo brakuje jednej sekundy, by powtórzyć wynik poprzedniego modelu oraz by sprostać temu, co obiecują dane fabryczne.


TDI - biturbo i pasek zębaty
Wyposażony w dwie turbosprężarki nowy dwulitrowy silnik o czterech cylindrach nie różni się pod względem mocy i momentu obrotowego od starego pięciocylindrowca 2.5 z pompo-wtryskiwaczami. Wałki rozrządu napędzały w nim bezobsługowe koła zębate. Teraz Volkswagen wraca do paska zębatego, bo niższe ciśnienie wtrysku w układzie common-rail mniej obciąża napęd wałków rozrządu. Pasek zębaty trzeba wymieniać co 210 000 km.

Tagi: VW | Multivan | 2.0 BiTDI | test

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij