auto motor i sport poleca:

VW Passat BlueMotion – niebiesko-zielony

Poleć ten artykuł:

Wstrzemięźliwy. Volkswagen ma prosty przepis na ekologię. Brzmi on - oszczędny turbodiesel oraz dopracowana aerodynamika. Oto Passat 1.9 TDI BlueMotion w krótkim teście.

VW Passat BlueMotion Zobacz całą galerię

Na pierwszy rzut oka to zwykły Passat. Ale, by "niebieski" VW był bardziej "zielony", silnik 1.9 TDI otrzymał nowy komputer oraz skrzynię biegów o wydłużonych przełożeniach. Dzięki obniżeniu zawieszenia (przedniego o 15 mm, tylnego o 8 mm) i obudowaniu spodu auta panelami, Passat może się pochwalić teraz znakomitym współczynnikiem oporu powietrza (0,27). Dodatkowo zastosowano opony o obniżonych oporach toczenia. W efekcie BlueMotion, według fabryki, na każde 100 km potrzebuje średnio 5,1 l paliwa.

Tyle teorii. A praktyka? Testowy VW otrzymał "zimówki", miast opon ekologicznych. Wrażenia z jazdy odmianą BlueMotion są mocno zbliżone do tych z jazdy zwykłym Passatem 1.9 TDI. Jego silnik jest tak samo głośny, ma dużą turbodziurę poniżej 1700 obr/min i nie lubi, gdy zapędza się go powyżej 4000 obr/min. Na drodze auto zachowuje się pewnie, jak każdy Passat, jednak jego zawieszenie straciło trochę ze swojej sprężystości, co oznacza nieco niższy komfort resorowania.

Najlepsze w Passacie BlueMotion jest to, że na jednym siedemdziesięciolitrowym zbiorniku paliwa można pokonać ciurkiem grubo ponad 1000 km. Na 150-kilometrowej trasie z Boboszowa do czeskiego Zlina - z m.in. 60-kilometrowym odcinkiem autostrady oraz przejazdem przez góry - Volkswagen zużył jedynie 5,0 l/100 km! Przy bardzo dynamicznej jeździe poza miastem Passat spala nie więcej niż 6,7 l/100 km. W mieście zaś, w zależności od natężenia ruchu, auto "wciąga" od 6,5 do nawet 10,2 l/100 km - tyle zanotowaliśmy przy godzinnej jeździe w korku.

Ślinka cieknie? Auta z tym silnikiem już nie kupisz! VW przyszykował bowiem jego nowszą, cichszą i oszczędniejszą odmianę z silnikiem 2.0 TDI (110 KM) oraz układem wtrysku typu common-rail.

Tekst: Maciej Struk
Zdjęcia: Jacek Hanusz

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 114 390 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-4, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Volkswagen | Passat | BlueMotion | sedan | test

Oceń artykuł:

3,60

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij