auto motor i sport poleca:

Volkswagen Passat Variant: Znowu lepszy

Poleć ten artykuł:

Nowy Passat jest łudząco podobny do poprzednika, ale od niego wygodniejszy i bardziej przestronny. I co najważniejsze – bardzo dobrze jeździ. Nowoczesnymi rozwiązaniami przewyższa inne modele w swojej klasie, co pokazuje test wersji kombi z 2-litrowym TDI o mocy 150 KM.

Zobacz całą galerię

Producentom zwykle zależy, by ich nowy model wyróżniał się pośród innych aut. Inaczej jest z Volkswagenem, który zamiast na oryginalność, stawia na rozpoznawalność. Ta zasada od lat sprawdza się w wypadku Golfa, czy sprawdzi się też w Passacie? Być może. Świadczą o tym reakcje ludzi – na nowego Passata uwagę zwracają przede wszystkim właściciele innych Passatów. Pozostali, mając w pamięci model poprzedni, w ogóle go nie zauważają.

 

Sztuka kamuflażu
Najbardziej oryginalny, bo narysowany w zupełnie nowym stylu jest przód auta. Masywna osłona chłodnicy przechodzi w reflektory, które mocno zachodzą na błotniki. Na szerokość Passatowi przybyło zaledwie 12 mm, ale gra proporcjami zdaje się temu przeczyć. Samochód wydaje się wyraźnie większy, a prawda jest taka, że się skurczył. Na długości ubyło mu kilka milimetrów, wzrost zmniejszył się aż o 4 cm. Aż o 8 cm wzrósł rozstaw osi.

Dodatkowe centymetry poszły nie tylko w bagażnik – ten jest większy niemal o 50 l. Zyskali przede wszystkim pasażerowie siedzący z tyłu – mają znacznie więcej miejsca na nogi. Mimo obniżenia dachu, nawet wysocy podróżni nie dotykają głowami do podsufitki. Stało się to możliwe m.in. dlatego, że niżej zamontowano siedzenia. Dodatkowo komfort zapewnia 3-strefowa automatyczna klimatyzacja, standardowa dla każdej wersji wyposażenia.  

Fotele „ergoComfort” w wersji Highline są wygodne, solidnie wyprofilowane i mają długie siedziska Na kanapie jest więcej miejsca niż w poprzedniku   
   

Stary dobry znajomy
Za kierownicą nowego Passata swojsko poczują się nie tylko kierowcy, którzy jeżdżą innymi autami koncernu VW. Ci z pewnością zauważą te same elementy, co w Skodach i Seatach. Rozmieszczenie przełączników, panelu klimatyzacji, wyświetlacza systemu radia czy nawigacji jest przewidywalne, a sięganie do nich wyjątkowo intuicyjne.

1780 L - TAKĄ POJEMNOŚĆ MA BAGAŻNIK, GDY ZŁOŻY SIĘ OPARCIE KANAPY

Inaczej niż w innych nowych samochodach, obsługi nie trzeba się uczyć. Tu nie ma miejsca na przypadek, a żaden z klawiszy nie pozostawia wątpliwości, do czego służy (myślisz chwilkę, przyciskasz i działa). Słowa: „funkcjonalność”, „ergonomia”, jakkolwiek zgrane, do opisu wnętrza Passata pasują jak ulał. Pozycja za kierownicą także jest bez zarzutu, bo zarówno fotel, jak i kierownica mają spory zakres regulacji. Fotele są dobrze wyprofilowane i tak samo wygodne po 10, 100 i 1000 km. Nie zastanawiasz się nad tym, jak się w nich siedzi i to najlepiej o nich świadczy.

Szczególnie widowiskowe są cyfrowe zegary. Mogą wyświetlać mapę systemu nawigacji, pokazują też „na kolorowo” chwilowe zużycie paliwa i zasięg auta. Nam nie przypadły do gustu, bo są zbyt pstrokate i przekazują za dużo informacji naraz. Najbardziej spodobały nam się w wersji klasycznej, a taką można mieć za darmo, bez wydawania 2040 zł ekstra.

Warto natomiast zamówić fabryczną nawigację Discover Pro. Choć bardziej trafnym określeniem opisującym możliwości tego urządzenia jest „multlimedialny kombajn”. Niestety, to droga zabawka, bo kosztuje od 6190 do 7180 zł.

 

 

Oprócz oczywistej, podstawowej funkcji związanej z prowadzeniem do celu, Discover Pro umożliwia odtwarzanie filmów na DVD, pozwala także przechowywać ulubioną muzykę i zdjęcia na twardym dysku o pojemności aż 64 Gb. Za pośrednictwem telefonu komórkowego można połączyć się z internetem i dzięki usłudze Car-Net (bezpłatna przez rok, przedłużenie na kolejny rok kosztuje 199 zł, na 2 lata – 340 zł) kierowca może sprawdzić cenę paliwa na najbliższej stacji benzynowej, jaka będzie pogoda albo ustalić czy na parkingu w centrum miasta są jeszcze wolne miejsca. Mapy wyświetlane są wtedy w technologii wykorzystującej zdjęcia satelitarne. Kierowca jest też na bieżąco informowany o utrudnieniach w ruchu.

Przerost formy nad treścią, bo wszystko to potrafi zwykła komórka? Zgadza się, ale korzystanie z niej podczas jazdy jest zabronione i niebezpieczne. Discover Pro informacje podaje na talerzu, a ściślej na dużym, 8-calowym, kolorowym ekranie umieszczonym w dobrze widocznym miejscu. Sprzęt można obsługiwać głosowo. Do celu dotrzesz szybciej (ominiesz korki), a funkcja „Street View” pozwoli bez trudu odnaleźć cel podróży (widać go na zdjęciu). Kierowca może skupić się wyłącznie na prowadzeniu auta. 

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 114 390 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-4, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Volkswagen Passat | Variant

Oceń artykuł:

1,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij