auto motor i sport poleca:

Volkswagen Polo R WRC - idzie nowe

Poleć ten artykuł:

W ostatnich latach rajdy nie pędziły do przodu za szybko. Spokojnie wygrywali Loeb i Citroën. Inni nie nadążali albo odchodzili. Ale teraz doszedł Volkswagen, a Loeb odchodzi na rajdową emeryturę, co ożywiło wszystkich. Będzie lepiej.

Zobacz całą galerię

Konwulsje targają rajdami WRC od dawna. Widowisko skupiające uwagę kibiców, mediów i pieniądze sponsorów mocno przyblakło. Z 11 fabryk, które potrafiły zbudować auto WRC, dziwacznych zmian regulaminowych nie zaakceptowały Subaru, Mitsubishi, Peugeot, Toyota, Skoda, Seat i Suzuki. A parę dni temu, gdy na pobojowisku zostali już tylko Citroën i Ford (i na pół etatu Mini), startujący od zawsze zespół Forda stracił wsparcie własnej fabryki. Z regulaminowej zawieruchy z 19 modeli, które nosiły szlachecki tytuł WRC ocalały dwa ze statusem oficjalnych aut fabrycznych – Citroën DS3 WRC i VW Polo R WRC – oraz dwa półfabryczne, wspomagane zewnętrznym sponsoringiem „dobrych ludzi”, oba angielskie: Mini WRC i Ford Fiesta WRC.

. Mini – dobre auto, ale od urodzenia cierpiące na złą politykę biznesową w teamie – nadal nie ma stabilnego budżetu. Nagłe odejście Forda od finansowania własnego świetnego auta – Fiesty WRC – jest megasensacją. Faktem jest, że zlokalizowany formalnie poza fabryką, w należącej do Malcolma Wilsona satelickiej firmie M-Sport, zespół Forda miał od dawna lata raczej chude. Od dawna chorował przewlekle na syndrom drugich miejsc przegrywając z perfekcyjną regularnością indywidualnie i zespołowo z Citroënem i jego megagwiazdą Sebastienem Loebem. Tego, że urodzi się taki geniusz jak Loeb, wygrywający wszystko, co mu się nawinie pod koła, nie mógł przewidzieć nikt. Bezlitosny Loeb, jak kiedyś Schumacher w F1, odstraszył wiele innych fabryk mających pewność, że nie ma po co zaczynać, bo z nim i z Citroënem i tak się nie wygra. Teraz Loeb idzie na emeryturę (co prawda częściową, bo chce wystartować w 4–5 rajdach), ale tchnęło to nadzieję w konkurentów.

VW Polo R WRC debiutuje w wybornym momencie – rywale mają właśnie jakieś „polityczne” lub finansowe kontuzje

Ford jednak nie wytrzymał, zostawiając Malcolma Wilsona i cały zespół na lodzie. Ale znalazł się dobry człowiek, znany w rajdach (m.in. zwycięzca Dakaru i medalista olimpijski w... strzelectwie), arabski milioner Nasser Al-Attiyah i załatwił wsparcie swojego malutkiego, ale bogatego kraju Kataru i z tą banderą (trochę wspieraną przez pieniądze oligarchów rosyjskich) zespół Qatar M-Sport ma przetrwać. Wielkiego rozwoju Fiesty WRC już raczej nie będzie, ale przetrwa przynajmniej wielka legenda niebieskiego owalu.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 63 490 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Volkswagen | Polo R | WRC | fascynacje | rajdy

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij