auto motor i sport poleca:

Volkswagen e-Golf - Golf z prądem

Poleć ten artykuł:

Oto Volkswagen Golf, którego nie zatankujemy na zwykłej stacji benzynowej. Pod klapką wlewu paliwa zamiast pistoletu znajduje się gniazdo ładowarki elektrycznej. 

Zobacz całą galerię

Po „zatankowaniu” do pełna, co trwa od 8 do 13 godzin (w zależności od tego, jak silnym prądem ładujemy akumulatory), można przejechać około 190 km. To całkiem sporo jak na auto elektryczne, ale i tak zbyt mało, by wystarczyło na dalszy wyjazd.

Elektryczny VW Golf znakomicie sprawdza się w mieście. Silnik błyskawicznie reaguje na gaz, świetnie też przyspiesza i to mimo wyższej o 380 kg masy własnej w porównaniu z masą Golfa 1.2 TSI. Do 80 km/h rozpędza się w 6,9 s – podobnie jak odmiana spalinowa. A jeśli zajdzie potrzeba, bez kompleksów można nim wyjechać na autostradę i gnać z prędkością maksymalną 140 km/h.

Jazda „elektrykiem” uczy przewidywania. Rozładowany akumulator oznacza koniec jazdy, dlatego każdy dłuższy wyjazd trzeba planować. Pomaga w tym standardowa nawigacja, która informuje, czy energia w akumulatorach pozwoli dotrzeć do wyznaczonego celu.

Zasięg auta zwiększa się podczas hamowania, kiedy jest odzyskiwana energia – i to przy każdym dotknięciu hamulca, choć największe efekty uzyskuje się podczas zjazdu ze wzniesienia. Ilość odzyskiwanej energii można zwiększyć, zwiększając poziom rekuperacji (od 1 do 4) za pomocą dźwigni zmiany biegów – im wyższy, tym bardziej wyczuwa się efekt hamowania po zdjęciu nogi z pedału gazu. W trybie 3. i 4. Zapalają się nawet światła „stop”. W ten sposób można niemal całkowicie wyeliminować korzystanie z tradycyjnego hamulca.

Zużycie energii elektrycznej, zależnie od stylu jazdy i wprawy w hamowaniu odzyskowym, wynosi od 10,2 kWh (ok. 5 zł/100 km) do nawet 21 kWh (ponad 10 zł na 100 km), gdy działa klimatyzacja i wykorzystuje się pełne osiągi silnika. Średnio przejechanie 100 km kosztuje ok. 7 zł. 

W Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu działa sieć punktów ładowania firmy Galactico. Aby z nich korzystać i ładować auto poza domem, trzeba mieć specjalną kartę. Na razie (dzięki unijnym dotacjom) system działa bezpłatnie. Punkty ładowania są wyposażone w trzy gniazda – jedno zwykłe i dwa wysokoprądowe (ładują szybciej niż to domowe). Częste ładowanie nie szkodzi akumulatorom e-Golfa, ponieważ układ prostowniczy w pierwszej kolejności ładuje te ogniwa, które są całkowicie rozładowane.

Na koniec zła wiadomość – e-Golf kosztuje 153,5 tys. zł, a to oznacza, że jego zakup jest ekonomicznie nieuzasadniony. Szkoda, bo jazda na prąd potrafi wzbudzić sporo emocji.

Warto wiedzieć
Ubezpieczenie OC liczy się w Polsce od pojemności silnika – nie dotyczy to aut elektrycznych. Za OC do e-Golfa zapłacisz o połowę mniej niż za OC Golfa TSI. Przeglądy są tańsze o 2/3.

To polubisz – praktyczność
W przeciwieństwie do wielu aut elektrycznych, e-Golf nie wygląda dziwacznie. Jest jak każdy Golf, ma zwyczajną kabinę i pojemny bagażnik.

Tego nie - „ekologiczne” opony
Charakteryzują się niższymi oporami toczenia, ale na mokrej nawierzchni przyczepność e-Golfa okazuje się kiepska.

Dane producenta VOLKSWAGEN e-GOLF
Cena 153 490 zł
Silnik i przeniesienie napędu
Rodzaj napędu elektryczny AC
Typ akumulatorów/Ilość zmag. energii litowo-jonowe/24,2 kWh
Moc maks./przy obrotach 115 KM/3000-12 000/min
Maks. moment obr./przy obrotach 270 Nm/0-3000/min
Przeniesienie napędu na przednie koła,1-bieg. przekł.
Osiągi
0–100 km/h 10,4 s
Prędkość maksymalna 140 km/h
Zużycie energii
Średnie 12,7 kWh/100 km
Zasięg 190 km
Nadwozie
5-drzwiowy, 5-miejscowy hatchback, długość x szerokość x wysokość 4270 x 1790 x 1473 mm, rozstaw osi 2631 mm, masa własna 1585 kg, ładowność 395 kg, masa akumulatorów 318 kg, pojemność bagażnika 341/1231 l.
 
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 36 390 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Volkswagen | Volkswagen e-Golf

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij