auto motor i sport poleca:

Volvo S60, V70 i XC70 - Tu zaszła zmiana

Poleć ten artykuł:

Mają opinię wytrzymałych i dobrze jeżdżących. Zdaniem producenta nie wymagają większych zmian. Przygotowując na rok 2005 wersje modeli S60, V70 i XC70, Volvo skupiło się na rozwiązaniach wspomagających bezpieczeństwo jazdy.

Volvo S60, V70 i XC70 Zobacz całą galerię

auto motor i sport 8/2004

Jednym z nich jest BLIS - Blind Spot Information System. Monitoruje on poprzez dwie kamery cyfrowe martwe obszary w polu widzenia, po bokach i z tyłu samochodu. Obraz z kamer nie jest wyświetlany na monitorze, lecz powoduje zapalenie pomarańczowej lampki ostrzegawczej przy lusterku z prawej lub lewej strony, zależnie od tego gdzie w bezpośrednim otoczeniu pojawi się inny pojazd. BLIS aktywuje się, gdy przekroczymy prędkość 10 km/h. Przy wyprzedzaniu reaguje na pojazdy poruszające się co najwyżej o dwadzieścia kilometrów wolniej. Zauważa też auta doganiające nas z tyłu, lecz tylko wtedy, gdy różnica prędkości nie jest większa niż siedemdziesiąt kilometrów na godzinę. Najważniejszym elementem systemu są cyfrowe kamery, umieszczone pod lusterkami zewnętrznymi, które wykonują 25 zdjęć (na sekund ę) strefy o długości 9,5 m i szerokości 3,0 m. Porównując obrazy na kolejnych zdjęciach, rozpoznaje - zarówno w dzień, jak i w nocy - czy w pobliżu pojawił się samochód czy motocykl. Natomiast nie reaguje na stałe elementy infrastruktury drogowej, np. słupy, barierki, zaparkowane pojazdy. System BLIS będzie dostępny od listopada 2004 roku, za około 4000 - 5000 zł.

Nowatorskim rozwiązaniem jest WRG - Water Repellent Glass. Jego istotą są szyby w drzwiach przednich i lusterka zewnętrzne, wykonane ze specjalnego szkła, które poddano odpowiednim zabiegom powierzchniowym. W przypadku laminowanych szyb bocznych, zwiększone zostało ich napięcie powierzchniowe, co powoduje łączenie się cząsteczek wody w krople, które odrywa pęd powietrza. W przypadku zaś lusterek zewnętrznych zmniejszone napięcie powierzchniowe równomiernie rozprasza krople wody na całej powierzchni, stwarzając przejrzystą warstwę. Lusterka nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów regeneracyjnych w trakcie eksploatacji pojazdu.

We wnętrzu zmodyfikowanych modeli, wzorem innych firm, zastosowano wyłącznik czołowej poduszki gazowej dla pasażera przedniego fotela. Zmieniono również fotele, przy okazji zwiększając zakres ich regulacji; nowa (materiały, wzory i kolory) jest cała tapicerka. Zmieniono także kolorystykę centralnej konsoli a samą konsolę zwężono. Całkowicie przekonstruowano środkowy tunel, wyposażając go w wiele funkcjonalnych uchwytów i schowków.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 124 700 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Volvo | S60 | V70 | XC70 | raport | test

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij