auto motor i sport poleca:

Volvo S90 - Korona szwedzka

Poleć ten artykuł:

Na ulicy S90 robi wrażenie. W spokojny, elegancki, wyważony sposób. Wyróżnia się, chociaż nie woła o uwagę, ma ten rodzaj pewności siebie – i być może to właśnie jest najbardziej atrakcyjne – w którym nie ma ani arogancji, ani niczego na pokaz. Od razu widać, że to Volvo, ale jednocześnie jesteś zaskoczony, że Volvo może robić takie wrażenie.

Zobacz całą galerię

STYL – PO PROSTU WIELKA KLASA

Po dwóch pokoleniach S80 przyszedł czas na powrót „9” w nazwie największego sedana Volvo. Nadwozie S90 ma czyste linie, jest długie, szerokie i niskie i ma proporcje auta tylnonapędowego, z „optycznym ciężarem” leżącym idealnie nad tylną osią. Linia boczna wydaje się wręcz dłuższa niż nadwozie, wklęsłe żebra osłony chłodnicy są jak z Maserati, wnętrza reflektorów wyglądają ultranowocześnie – te i inne detale robią fantastyczną, jak to mówią, robotę. Im dłużej patrzysz na S90, tym lepsze robi ono wrażenie.

Tak jak przez ponad kilkanaście lat w kabinach modeli Volvo królowały płaskie konsole środkowe, tak teraz wnętrze S90 nada kształt deskom rozdzielczym kolejnych modeli. Ten styl znamy oczywiście z XC90, jednak w sedanie siedzi się bliżej podłogi i deska rozdzielcza z dużym ekranem oraz wysoki tunel środkowy dają wrażenie jednolitego kokpitu. Jakość wykończenia jest świetna, porowate, matowe drewno sprawia, że lakierowane drewniane listwy w innych autach zaczynają wyglądać jak kiepskie imitacje samych siebie.

   
Jedna z opcji systemu audio – akustyka jak w filharmonii w Göteborgu Luksusem czterostrefowej klimatyzacji można się cieszyć za jedyne 3160 zł Klasyczne, analogowe zegary składają się z cyfrowego materiału – pikseli na ekranie

Jednym z lepszych detali Volvo są fotele o bardzo cienkiej konstrukcji – kolejny ultranowoczesny element, który (tak jak reflektory) ma duży wpływ na odbiór auta. Jakiś czas temu Volvo przedstawiło model koncepcyjny zaprojektowany przez grupę stylistek – i nie zdziwilibyśmy się, gdyby również wnętrze S90 wykańczały właśnie dziewczyny. Jest ono tak dopracowane pod względem detali, kolorystyki (również kolorystyki wyświetlaczy), doboru czcionek, materiałów i wszystkiego innego, tak spójne, że chyba żaden facet nie byłby w stanie tego zrobić na podobnym poziomie.

Za przestronność wnętrza oraz komfort siedzeń należy się S90 przynajmniej skromne 9 na 10, natomiast bagażnik ma swoje zwyczajne 500 l (liczone razem ze schowkiem pod podłogą). W razie potrzeby, po złożeniu oparcia kanapy można przewieźć blisko dwumetrowe coś (odległość do oparć foteli wynosi aż 1978 mm).

SILNIK – DOBRY, ALE NIE WYBITNY

Mówiąc o dynamice, ekonomii, komforcie czy właściwościach jezdnych jakiekolwiek odwołania do S80 nie mają sensu, bo S90 jest lepsze pod każdym względem. Volvo spodziewa się, że najpopularniejszą wersją będzie ta ze 190-konnym turbodieslem 2.0, oznaczana jako D4 (jest jeszcze odmiana 235-konna tego silnika – D5).

Zobacz następce XC70 - V90 Cross Country

Oddychająca przez dwa turborespiratory jednostka rozwija ogromny moment obrotowy 400 Nm już od 1750 obr/min i przy zwykłej jeździe praktycznie nie „wychyla się” ponad 2300 obr/min. Ośmiobiegowy automat działa płynnie, przełożenia ma zaś tak dobrane, że nawet przy mocniejszym gazie do odpowiedniej dynamiki turbodieslowi wystarcza zaledwie połowa skali obrotomierza.

Charakter Volvo przypomina zdystansowaną naturę Mercedesa klasy E, a spokojne reakcje silnika na gaz oraz konsekwentne korzystanie niemal wyłącznie z niskich obrotów w pewnym stopniu dają wrażenie jakby pod maską pracowało więcej cylindrów niż cztery.

Nawet jeśli silnik D4 nie jest ani najbardziej dynamiczny w klasie (nie jest), ani najszybszy w reakcjach (nie jest), ani też najbardziej oszczędny (też nie jest), to pod każdym względem – dynamika, osiągi oraz cicha praca – trzyma bardzo porządną średnią. Zużycie paliwa podczas testu wyniosło 7,2 l/100 km, przy czym Volvo nie ma żadnego problemu, żeby w trasie zejść poniżej 5,5 l/100 km. Jeśli coś zaskakuje, to tylko stosunkowo nieduża pojemność zbiornika paliwa – w wersji D4 ma on 55 l, o 5 l mniej niż w D5.

Tagi: volvo s90 | volvo s90

Oceń artykuł:

3,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij