auto motor i sport poleca:

W nowym ciele...

Poleć ten artykuł:

Jeżeli Ford Mondeo jeździ przynajmniej tak dobrze jak wygląda, konkurenci nie będą mieli z nim lekkiego życia - pomyśleliśmy wsiadając po raz pierwszy do auta. Wysiadając już wiedzieliśmy, że Avensis, Passat i spółka nie zaznają spokoju.

Ford Mondeo Zobacz całą galerię

Solidna klamka, duże i szeroko otwierające się drzwi, obszerne fotele z wyraźnie zaznaczonym bocznym podparciem, wygodna pozycja za kierownicą i "życzliwe" dla kierowcy oprzyrządowanie (czytelne zegary, intuicyjna obsługa) - już od pierwszych chwil znajomości nowy Ford Mondeo chce się pokazać z jak najlepszej strony. Z powodzeniem, bo wciąż dość rzadko we współczesnych autach wszystkie wymienione wyżej walory spotykają się w jednym miejscu i w jednym czasie.

Żeby uruchomić silnik, nie trzeba poznawać nowatorskiej procedury startowej. Zwyczajny kluczyk, zwyczajna stacyjka, wszystko na swoim miejscu i żadnych niespodzianek. Tak powinno być w każdym samochodzie.

Gdybyśmy sami nie wybrali do testu wersji z dieslem pod maską, trudno byłoby się zorientować, że właśnie taki silnik "zainstalowano" w testowym Mondeo. Dwulitrowa, 140-konna wysokoprężna jednostka napędowa pracuje równomiernie, bez wibracji wyczuwalnych w kabinie i bez hałaśliwego stukotu, coś tam sobie jedynie mrucząc. Zasługa w tym samego silnika i jego zawieszenia oraz konstrukcji nadwozia o dużej sztywności, a także wyciszenia wnętrza. Wszystko razem sprawia, że w pracę silnika trzeba się wsłuchać, żeby zorientować się, że to jednak diesel.

Moment obrotowy o wartości 320 Nm - osiągany już przy 1750 obr/min, czyli praktycznie natychmiast po starcie - sprawia, że Mondeo 2.0 TDCi garnie się do jazdy jak nasi aktorzy do tańczenia i śpiewania. Gdyby nie precyzyjny mechanizm zmiany biegów, dzięki któremu dźwignia szybko i bezbłędnie trafia w kolejne przełożenia oraz świetna trakcja, dostępną siłę napędową trudno byłoby w ogóle wykorzystać. A tak, zanim stoper doliczy do 10, wskazówka na prędkościomierzu oscyluje już wokół liczby 100.

Równie duże wrażenie na kierowcy, co zdolność przeniesienia siły napędowej na koła, robi precyzja prowadzenia Mondeo oraz tzw. fun to drive. Nie chodzi o to, że nowy Ford ochoczo wykonuje polecenia wydawane kierownicą, ale o to, jaką w tym wszystkim rolę odgrywa kierowca. On nie tylko wysyła sygnały, ale też bardzo wyraźnie je odbiera. Na każdą "akcję" kierowcy, Mondeo odpowiada przewidywalną "reakcją". Im szybsza wymiana zdań, tym większa radość z jazdy. Dopiero postawione pod ścianą Mondeo potrafi stracić zimną krew. Przeważnie jednak to ono jest bardziej cool niż kierowca. Nawet w czasie dynamicznej jazdy na zakrętach Mondeo zaskakuje nie tylko precyzją i szybkością reakcji, ale również stabilnością nadwozia.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 130 850 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Ford | Mondeo | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij