auto motor i sport poleca:

Wespół w zespół - Lexus LS 600hL

Poleć ten artykuł:

Zapowiadany jeszcze w ubiegłym roku, teraz nareszcie na naszych drogach. Flagowy Lexus LS 600hL, czyli najpotężniejsza hybryda świata.

Lexus LS 600hL Zobacz całą galerię

Kiedy dziesięć lat temu na drogi wyjechała Toyota Prius pierwszej generacji, nie była ani dynamiczna, ani szybka, tylko trochę oszczędniejsza. Toyota szybko wprowadziła następcę i świat benzyny i prądu nabrał przyspieszenia. Dziś hybryda ma kilkaset koni i siedzi pod maską luksusowej limuzyny.

Ogólna koncepcja hybrydowego systemu LS 600h jest taka jak w Priusie pierwszej generacji, a sama konstrukcja, jak zwykle u Toyoty, okazuje się ultraciekawa. Silnik spalinowy to pięciolitrowy V8 pochodzący prosto od V6 Lexusa GS 450h - z rzędem cylindrów ekstra. Benzynowiec ma takie szczegóły, jak polerowane kanały olejowe (dla zmniejszenia oporów przepływu oleju), elektrycznie sterowany system zmiany faz rozrządu (w porównaniu z systemami hydraulicznymi sprawniejszy przy bardzo niskich prędkościach obrotowych i niskich temperaturach oleju) kluczowy w procesie łagodnego uruchamiania i gaszenia silnika, a także pośredni i bezpośredni układ wtrysku benzyny. Z kolei w obudowie, która wygląda jak zwykła skrzynia biegów znajdują się chłodzony cieczą silnik elektryczny (trójfazowy, napięcie 650 V), który swój maksymalny moment obrotowy osiąga praktycznie od zerowej prędkości obrotowej, generator, przekładnia planetarna, która umożliwia współ- pracę silników i generatora oraz przekazuje wyjściowy moment napędowy w kierunku kół oraz druga przekładnia (o dwóch przełożeniach) pełniąca rolę przekładni głównej. Cały zespół napędowy porusza się w obszarze wirtualnych, z góry zaprogramowanych ośmiu przełożeń (w trybie sportowym jest ich siedem). Ostatni w łańcuchu jest centralny mechanizm różnicowy typu Torsen, przekazujący napęd na cztery koła.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 471 750 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Lexus LS | LS 600hL | Toyota | Prius | hybryda | raport | test

Oceń artykuł:

4,40

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij