auto motor i sport poleca:

Wielką łyżką

Poleć ten artykuł:

SRX - następny Cadillac o enigmatycznej nazwie. Jak się rozeznać w tych oznaczeniach, skoro amerykańska marka dopiero debiutuje na naszym rynku? Cóż, trzeba brać na warsztat kolejne modele. Po luksusowym STS-ie przyszła kolej na terenowego SRX-a.

Test Cadilaca SRX Zobacz całą galerię

Ameryka jest daleko, dlatego jakoś trudno wyobrazić sobie jaką właściwie pozycję zajmuje Cadillac w samochodowej hierarchii w USA. Na szczęście, wyobraźni przychodzi z pomocą pewien hollywoodzki film. W jednej ze scen sprzedawca sandwiczy przekonuje głównego bohatera: "Kup pan kanapkę! To, co jest w środku to Cadillac wśród kiełbasek!" I ten argument natychmiast skutkuje. Wygląda więc na to, że owa marka to wcielenie najwyższego amerykańskiego luksusu, a SRX to nic innego jak "Cadillac wśród aut terenowych". Tymczasem w pamięci mam jeszcze obraz limuzyn ze sztywnymi mostami napędowymi i silnikami V8 z popychaczami zaworów - ponieważ SRX jest wielki i kanciasty, podejrzewam, że taki opis pasuje też do niego.

Z takimi uprzedzeniami wybieram się na przejażdżkę SRX-em. Uruchamiam silnik, przejeżdżam kilkadziesiąt metrów. Od razu czuć moc 325-konnego silnika o "skromnej" pojemności 4,6 l. Jego brzmienie - chociaż V8 Northstar nie jest ani trochę za głośny - okazuje się wspaniałe, zwłaszcza podczas przyspieszania. Nie sposób zauważyć, kiedy pięciostopniowy automat zmienia przełożenia - tak szybko i spontanicznie się to dzieje. Oczywiście, biegi można wybierać także ręcznie, ale wtedy każdą ich zmianę odczujemy wyraźniej, niż gdy robi to automat.

Po "ręczne sterowanie" trzeba sięgać co najwyżej w terenie. SRX nie ma zresztą reduktora, ale dzięki momentowi obrotowemu o wartości 427 Nm i dzięki jego hydraulicznemu rozdziałowi samochodowi nie brakuje krzepy, nawet podczas powolnej jazdy. SRX ma stały napęd na cztery koła, wzbogacony o samoblokujący mechanizm różnicowy na tylnej osi oraz o elektroniczny układ Stabilitrak, zapewniający stabilność auta przy ruszaniu z miejsca i w czasie jazdy.

Układ jezdny Cadillaca SRX kryje w sobie pewne niespodzianki. Zarówno z przodu, jak i z ty- łu samochód ma niezależne zawieszenie kół połączone z nadwoziem ramami pomocniczymi - wszystko dlatego, że nasza terenówka wykorzystuje płytę podłogową "Sigma", stosowaną także w limuzynach CTS i STS. Na próżno więc szukać w SRX-ie ramy podwozia - nadwozie jest samonośne i sztywne, wykazuje się dużą odpornością na obciążenia skrętne.

Tagi: Cadillac | SRX | terenówka | test

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij