auto motor i sport poleca:

Winterfresh

Poleć ten artykuł:

Nowy IS o świeżym dynamicznym wyglądzie ma sprawić, że zamożniejsi Europejczycy oszaleją na punkcie Lexusa - marki wciąż egzotycznej na Starym Kontynencie. Czy warto stracić dla niego serce i głowę, sprawdziliśmy na przykładzie wersji IS 250.

Test Lexusa IS 250 Zobacz całą galerię

Dobre pierwsze wrażenie to więcej niż połowa sukcesu. Wprawdzie superdokładnie spasowane elementy nadwozia, niewielkie i równe jak liniał szczeliny między nimi oraz wysoka jakość materiałów użytych do wykończenia wnętrza nie są nowością wśród najdroższych samochodów klasy średniej, ale mimo to najmniejszy model Lexusa wygląda znacznie okazalej i dostojniej niż Audi A4, BMW serii 3 czy Mercedes klasy C.

Przednie fotele, wielkie jak w lotniczej klasie biznes, zapraszają do zajęcia miejsca. Dość długie siedzisko i obszerne oparcie sugerują, że osoby każdego wzrostu i każdej postury będą mogły rozsiąść się w nich wygodnie. I tak by faktycznie było, gdyby fotele Lexusa postawić w domu przy kominku. Ograniczona przestronność wnętrza IS-a sprawia, że już osoby o wzroście powyżej 185 cm ocierają głową o sufit. Z miejscem na nogi też nie jest rewelacyjnie. Niewielki zasięg osiowej regulacji kolumny kierownicy i oparcie fotela, którego nie można ustawić w pozycji bliskiej pionowej sprawiają, że cały fotel trzeba przesunąć ku kierownicy, aby jej dosięgnąć i pewnie ją trzymać. O niemal wyprostowanych nogach można wówczas zapomnieć.

Mylą się ci, którzy sądzą, że na przesunięciu foteli do przodu zyskają pasażerowie tylnej kanapy. Zyskają, ale to tylko kropla w morzu potrzeb. Dopóki foteli nie przesunie się w przód przy jednoczesnym ich podwyższeniu, dopóty z tyłu i tak brakuje miejsca na stopy. Wizerunku IS-a jako samochodu co najwyżej 2+2-osobowego dopełnia bagażnik o pojemności zaledwie 378 l. Nie tylko mniejszy i mniej ustawny niż w Audi A4 czy BMW serii 3 (bagażniki obydwu tych aut liczą po 460 l), ale skromniejszy nawet niż w o klasę mniejszym Fordzie Focusie; żeby nie było wątpliwości - w Focusie w wersji hatchback jest to 385 l, w sedanie - 526 l.

Jeśli pominąć drobiazgi, urokowi Lexusa IS trudno się oprzeć. Materiały z wysokiej półki, precyzja wykonania i elektroniczny przepych mogą wprawić w osłupienie. Dzięki dotykowemu, 7-calowemu ekranowi (wyposażenie seryjne testowanej wersji Prestige) i przyciskom, które zapewniają bezpośredni dostęp do najważniejszych funkcji, obsługa Lexusa IS jest łatwiejsza i bardziej intuicyjna niż niejednego telefonu komórkowego. Mogłaby być ona jeszcze prostsza, ale jak w każdym telefonie, także w IS-ie jest kilka funkcji, które służą dokładnie do... niczego. Na przykład, dodatkowe, pomarańczowe podświetlenie prędkościomierza i obrotomierza, gdy wskazówki na nich przekroczą wartości wcześniej zaprogramowane.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 161 900 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Lexus IS | IS 250 | Prestige | sedan | test

Oceń artykuł:

3,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij