auto motor i sport poleca:

Wróg publiczny

Poleć ten artykuł:

SsangYong ma ambicje konkurowania w klasie SUV nie tylko z Nissanem czy Toyotą, ale nawet z Mercedesem. Test nowiutkiego Kyrona pokazał, że mała koreańska firma nie musi obawiać się konfrontacji z gigantami. Raczej odwrotnie.

Test SsangYonga Kyron Zobacz całą galerię

Do tej pory ani nadzwyczajna jakość wykonania, ani znakomitej próby materiały zastosowane do wykończenia wnętrza, nie były najmocniejszymi cechami samochodów SsangYonga. Firma nie stosowała też agresywnej polityki cenowej. Koreańczycy uczą się jednak bardzo szybko, mają doświadczenie w konstruowaniu aut z napędem na cztery koła i Kyronem mierzą wysoko.

Auto od tzw. bulwarówek odróżnia się solidną ramą podwozia i sztywną osią z tyłu. Napęd na wszystkie koła - dołączany pokrętłem (tylko dlaczego takim małym?) zamiast dźwignią, z którą przeważnie trzeba się szarpać - oraz przekładnia redukcyjna obiecują sporo. Dlatego w pierwszej kolejności pojechaliśmy sprawdzić Kyrona w terenie, a dopiero później poddaliśmy próbom drogowo-miejskim.

Miłym zaskoczeniem już na starcie był fakt, że ESP - seryjne w testowanej wersji - można odłączyć jednym dotknięciem przycisku. Pokryta śniegiem droga, zaspy wysokości jednego metra i wyższe, napęd na tylne koła i żadnej elektronicznej smyczy - czegóż więcej potrzeba do zabawy? Po pierwsze, bardziej bezpośredniego układu kierowniczego. Skrajne położenie kół od lewej do prawej dzielą blisko cztery obroty kołem kierownicy. Nawet rajdowy mistrz świata nie potrafiłby kręcić kierownicą tak szybko, żeby w Kyronie nadążyć z kontrami. Po drugie, mechanizm zmiany biegów działa lekko, ale niezbyt precyzyjnie; ponadto, "zapinaniu" kolejnych prze- łożeń towarzyszy opór zbyt duży, żeby nazwać go przyjemnym. Po trzecie, dwulitrowy silnik dysponuje sporym momentem obrotowym (310 Nm) w szerokim zakresie prędkości obrotowej wału korbowego (od 1800 do 2750 obr/min), ale dopóki jej nie uzyska, dopóty dysponuje tak małą siłą napędową, że ma problemy z ruszeniem cięż- kiego samochodu z miejsca.

Na równej, asfaltowej drodze i przy odłączonym napędzie na wszystkie koła, czyli przy stosunkowo małych oporach toczenia, problem z ruszeniem z miejsca nie daje się we znaki tak bardzo jak wówczas, gdy koła samochodu "zakopują się" w śniegu lub błocie, a napęd dociera do wszystkich kół (duże opory toczenia). Wtedy trzeba liczyć się z tym, że jednostka napędowa odmówi kilka razy współpracy zanim samochód ruszy z miejsca. Nawet jeśli się jej nie zdławi, poczujemy to - dosłownie i w przenośni - po sprzęgle.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 65 800 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: SsangYong | Kyron | 200XDI | Elite | SUV | test

Oceń artykuł:

3,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij