auto motor i sport poleca:

Z innego świata

Poleć ten artykuł:

Jest szybki jak Porsche 911, wygodny jak klasa S, poręczny jak taksówka. Mercedes E 63 AMG, czyli 514 KM w teście.

Mercedes E 63 AMG Zobacz całą galerię

Cyferki są w tym wypadku przyjemnie okrągłe. Pół tysiąca koni, pół miliona złotych, poniżej pięciu sekund do setki. E 63 AMG to ni mniej ni więcej tylko najmocniejsza klasa E w dziejach.

Najnowszy V8 AMG ma w kilowatach więcej niż jednostki większości aut w koniach mechanicznych. Jest to pierwszy silnik AMG nie będący przeróbką jednostki seryjnej. Nosi oznaczenie 63; trochę dla zmyłki, bo pojemność wynosi 6208 cm3. Pojemnością skokową AMG zastępuje sprężarki mechaniczne, z których tak chętnie korzystało w ostatnich latach.

Gdy siedzisz w fantastycznym fotelu z regulowanym podparciem bocznym zarówno oparcia, jak i siedziska i patrzysz jak wskazówka prędkościomierza zalicza setkę jeszcze zanim ta na stoperze zdążyła przekroczyć 5 sekund, przechodzi ci przez myśl, że jest coś niesamowitego w tym, żeby limuzyna wyprawiała takie rzeczy. Po kolejnych 11,5 s świat ucieka już z prędkością 200 km/h. Auto wciąż przyspiesza tak, że gdybyś w lusterku zobaczył fruwające kawałki asfaltu, specjalnie byś się nie zdziwił. Tylko elektroniczny kaganiec nie pozwala przekroczyć 250 km/h.

Sprint to tylko część historii. Przy 1000 obr/min V8 AMG wytwarza 450 Nm, tysiąc dalej - już ponad 500 Nm. Wcale nie trzeba przekraczać 3000 obr/min, żeby być najszybszym w okolicy. Niezależnie od obrotów i biegu, E 63 wyrywa do przodu przy akompaniamencie wspaniałego bulgotu swojej "ósemy".

Silnik współpracuje z czymś, co musi być najlepszym automatem na świecie, czyli znaną przekładnią 7G-Tronic w interpretacji AMG. Skrzynia nie żongluje biegami bez potrzeby w normalnym trybie pracy, potrafi bardzo inteligentnie redukować w trybie sportowym i nie wtrąca się kierowcy w paradę w ręcznym. Do brania spraw we własne ręce zachęcają manetki na kierownicy - aluminiowe i z fantastycznym klikiem, prawie takim samym jak w wypadku kierownicy auta F1.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 68 019 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-3, kombi van-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mercedes E 63 | AMG | test

Oceń artykuł:

4,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij