auto motor i sport poleca:

Z siłą tornada - rekord prędkości Skodą w Bonneville

Poleć ten artykuł:

Na podwórku boga prędkości. Czym byłby świat bez odrobiny szaleństwa? Strach myśleć. 560-konna Skoda Octavia RS, my i pięciomilowa prosta, czyli samochodowy bieg po zdrowie.

Rekodr bicia prędkości w Bonneville Zobacz całą galerię

Przez kilka miesięcy wiatr przegania tędy wodę. Nie ma jej dużo, zaledwie kilkanaście- kilkadziesiąt centymetrów nad białym dnem. Kiedy wiosną wyschnie, zostanie już tylko "jezdnia" z soli - śnieżnobiała, równa jak stół i twarda jak kamień.

W przyszłym roku minie sto lat od kiedy wyschnięte jezioro Bonneville jest wykorzystywane do bicia rekordów prędkości. Położone w stanie Utah, tuż przy granicy z Nevadą, co roku w sierpniu staje się areną Tygodnia Prędkości, kiedy na pięciomilowych prostych kilkaset pojazdów próbuje pojechać szybciej niż komukolwiek to się do tej pory udało.

Pomysł stworzenia najszybszej Skody świata był równie genialny jak prosty. Potrzebne było tylko trochę samochodowego szaleństwa. Akurat mija 10 lat od powstania pierwszego modelu RS i brytyjski importer Skody okazał się na tyle szalony, żeby podjąć próbę przekroczenia prędkości 200 mil/h. Czyli w naszej walucie 322 km/h. Skodą, znaczy.

W ten sposób srebrno-zielona Octavia RS znalazła się w gronie 566 pojazdów zgłoszonych do tegorocznego Tygodnia Prędkości w Bonneville. Samochody seryjne, lekko zmodyfikowane, bardziej zmodyfikowane, kompletnie zmodyfikowane, konstrukcje specjalne, silniki wolnossące i doładowane, elektryczne, zasilane paliwem wzbogaconym lub standardowym, osobne klasy dla pick-upów i pojazdów historycznych. Kategorii jest kilkadziesiąt, każda ma swoje rekordy, swoich bohaterów i swoją historię. Octavia RS z numerem bocznym 461 wylądowała w klasie G/PS, czyli aut seryjnych z doładowanym silnikiem o pojemności do 2,0 l.

Prędkość maksymalna zależy od siły mięśni oraz przepływu powietrza. Stąd przy silniku 2.0 TSI miejsce seryjnej turbosprężarki zajęła turbina Garretta z wlotem powietrza o dwa razy większej średnicy, pojawiły się trzykrotnie bardziej wydajne od seryjnych pompy paliwa oraz specjalne oprogramowanie sterujące. W rezultacie moc silnika Octavii RS wzrosła do 560 KM, rozwijanych przy 7500 obr/min. Do kompletu silnik dostał skrzynię biegów z Octavii GreenLine, bo ma ona dłuższe przełożenia wyższych biegów, między kołami zaś znalazł się mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Zawieszenie Skody zostało obniżone aż o 80 mm, przedni zderzak przeszczepiono z wersji GreenLine, na koła założono pełne kołpaki, a same koła zostały "cofnięte" do wnętrza nadkoli - wszystko dla poprawienia właściwości aerodynamicznych. Wreszcie, szczeliny między zderzakiem a reflektorami zaklejono taśmami.

Hamulce zostały tylko przy tylnych kołach, bo przy przednich są niepotrzebne. Z dużych prędkości i tak hamuje tylko spadochron (podłączony do dźwigni hamulca ręcznego), identyczny jak te wykorzystywane przez dragstery w wyścigach równoległych. Również prosto z dragsterów pochodzą opony Goodyear Land Speed Record z indeksem prędkości do 560 km/h.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 40 380 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Bonneville | Skoda | rekord prędkości | Polak

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij