auto motor i sport poleca:

40 lat VW Polo - wszystkie generacje

Poleć ten artykuł:

Cztery dekady temu pojawił się Volkswagen Polo. Od tamtej pory poznaliśmy pięć generacji modelu, a teraz to jeden z najpopularniejszych modeli VW. Przy okazji 40. urodzin postanowiliśmy zrobić przegląd wszystkich generacji małego wolfsburczyka.

VW Polo GTI

VW Polo I

Pierwsze Polo pojawiło się w 1975 roku w Genewie. Podstawowa wersja otrzymała mały silniczek 0.9 o mocy zaledwie 40 KM i kosztowała 7500 marek. Podstawowa wersja wyróżniała się szarymi, matowymi zderzakami, bogatsza wersja L miała chromowane. W 1977 roku do palety dołączył mocniejszy 1,1-litrowy motor o mocy 50 KM. W tym samym roku pojawiła się wersja sedan (VW Derby) z dużym 515-litrowym bagażnikiem. Klienci zaczęli narzekać na zbyt słabe silniki, dlatego do oferty Polo dołączył silnik 1.3 o mocy 55 KM i 96 Nm. Do 1981 roku wyprodukowano ponad pół miliona sztuk.

 

VW Polo II

Na początku lat 80. pojawiła się druga odsłona małego VW. Auto zyskało bogatą paletę silników, począwszy od litrowej benzyny przez silnik 1.3 (także w wersji G40) na dieslu 1.4 skończywszy. Drugie Polo występowało w wielu wersjach wyposażenia, w trzech wariantach nadwozia: hatchback, coupe, sedan (Classic). W 1985 roku Polo G40 z silnikiem 1.3 o mocy 115 KM pobiło rekord świata na torze testowym Ehra-Lessin, osiągając średnią prędkość 208 km/h. To było najlepsze osiągnięcie w klasie aut z silnikami 1300. Trzy lata później pojawiła się oszczędna wersja z dieslem 0.9 pod maską. Auto miało bardzo nowoczesną konstrukcję: bezpośredni wtrysk paliwa, recyrkulator spalin, a także automatyczny system odłączania sprzęgła podczas jazdy bez gazu. W październiku 1990 roku Polo przeszło facelifting. Poprawiono jakość użytych materiałów, a także w wersjach Fox, CL, GT i GT40 wzmocniono silniki.

 

 

VW Polo III

W 1994 pojawiła się trzecia odsłona małego VW. Auto w standardzie otrzymało 5-biegową skrzynię, opcjonalnie można było zamówić 4-stopniowy automat. Polo trzeciej generacji zbudowano na płycie Seata Ibizy i po raz pierwszy zadebiutowała wersja kombi (Variant). Pojawiła się też wielokolorowa odmiana Harlekin. Pod maskę Polo trafił duży, jak do tak małego modelu legendarny silnik 1.9 TDI (64, 68, 90 i 110 KM). W sportowym wariancie GTI pod maską znalazł się motor 1.6 o mocy 120 KM. W 1999 roku przeprowadzono facelifting, unowocześniono lampy i zderzaki, a także przekonstruowało nieco deskę rozdzielczą. Trzecią generację Polo produkowano do 2001 roku i przez ten czas sprzedano 645 tys. egzemplarzy.

 

 

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 63 490 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: 40 urodziny | VW Polo | rocznica

Oceń artykuł:

1,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij