auto motor i sport poleca:

5 najtrwalszych silników ostatniej dekady

Poleć ten artykuł:

W tym roku obchodzimy 10. rocznicę wprowadzenia do seryjnej produkcji filtrów DPF. To wydarzenie spowodowało zmniejszenie emisji CO2 i... problemy w dieslach. W silnikach benzynowych nie lepiej, ecotrendy wymuszają stosowanie małych pojemności i turbo, co skraca żywotność silników. Jednak jest jeszcze kilka jednostek napędowych, które zasługują na miano najmniej awaryjnych. Oto 5 z nich.

BMW 3

Honda 2.2 i-CTDi

Ten silnik montowano w Civicach, Accordach i modelu HR-V. Był bardzo trwały, ekonomiczny i dynamiczny. Moc 140 KM i 340 Nm sprawiała, że Accord przyspieszał do setki w niecałe 10 s, a przy tym zadowalał się 7 litrami na 100 km. Najważniejsze w tym silniku była jednak jego trwałość. To jednostka jeszcze sprzed ery filtrów DPF, więc jest dużo mniej problematyczny. Auta Hondy z tym silnikiem mogą przejechać nawet 400 tys. km bez większego remontu. Jedyne problemy może sprawiać pękający kolektor i zapychający się zawór EGR. Najmłodsze Hondy z tym motorem mają 6 lat.

 

BMW 3.0d

BMW od ponad 30 lat specjalizuje się w 3-litrowych silnikach z sześcioma cylindrami w rzędzie. Dobrze wychodzą im zarówno benzynowe, jak i diesle. Te drugie najlepsze są starsze, z jedną turbosprężarką (są też wersje z dwiema 35d/35i, a nawet z trzema 50d) i bez filtra DPF. Takie silniki można znaleźć w Serii 3 e46 (do 2005 r.) oraz Serii 5 e39 (do 2004 r.), jednak w tym przypadku mają co najmniej 200 tys. km przebiegu. Motor 3.0d jest produkowany od 1998 roku do teraz, wprowadzane są tylko modyfikacje i podnoszona jest moc. Charakteryzuje się bardzo dobrymi osiągami, niezwykłą charakterystyką pracy i umiarkowanym zużyciem paliwa (zarówno diesla jak i benzyna). Przy umiejętnym serwisowaniu, możliwy jest przebieg nawet 400 tys. km bez większych problemów. Rozwinięcie tego silnika można znaleźć w obecnych modelach BMW.

 

Volvo 2.3 i 2.5 R5

5-cylindrowe silniki Volvo może nie są mistrzami ekonomii, ale za to potrafią odwdzięczyć się niepowtarzalnym dźwiękiem, osiągami i wysoką trwałością. Pierwszy raz ten silnik pojawił się w Volvo 850 na początku lat 90. i miał pojemność 2 litrów i moc 126 KM. Później silnik rozwijano, pojawiał się w wersjach o pojemności 2.3, 2.5 z turbiną, bez, z manualną lub automatyczną skrzynią, z napędem na przód lub AWD. Szczególnie popularny stał się w modelu S40, S80, V70 oraz w Fordzie Focusie ST i RS. Najświeższe auta z tymi motorami pochodzą z 2010 roku (Focus RS).

Tagi: najlepsze | silniki | używany

Oceń artykuł:

2,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij