auto motor i sport poleca:

Adrian van Hooydonk – główny stylista BMW

Poleć ten artykuł:

O tym, czy będzie rewolucja w BMW, co to jest autentyczny design i skąd wiadomo co będzie w przyszłości - rozmawiamy z Adrianem van Hooydonkiem.

Adrian van Hooydonk Zobacz całą galerię

Czy po odejściu Chrisa Bangle'a zamierza pan przeprowadzić jakąś nową rewolucję w stylistyce BMW?
Jestem w firmie od 16 lat. Przez ostatnie dziesięć poszerzyliśmy z Chrisem język stylistyki BMW tak, że każdy nasz model ma swój własny charakter, a jednocześnie jest rozpoznawalny jako BMW. Widać to w nowej "siódemce", w Z4 czy w koncepcyjnym 5 GT. Niezbyt zależy mi na tym, żeby w designie BMW za wszelką cenę było widać moje osobiste piętno. Jestem dostatecznie znany, wystarczy wstukać moje nazwisko w Google. Chodzi mi o to, żeby również w przyszłości marka BMW się liczyła, żeby nasze modele dawały ludziom radość.

Co dla stylistyki BMW jest absolutnie święte, niezmienialne?
Najważniejsze w designie BMW jest to, że jest autentyczny. Czyli że obietnica jaką daje wygląd zewnętrzny samochodu jest spełniana także we wnętrzu. Mam na myśli dokładność wykonania każdego detalu, jakość, radość z jazdy. Kierowca czuje tę jakość w precyzji prowadzenia, w tym, jak bardzo kontroluje zachowanie auta, nawet w precyzji działania przełączników. Każdy model ma w sobie tzw. ikony designu - to kształt osłony chłodnicy, podwójne reflektory, które zapewniają każdemu modelowi "skoncentrowane spojrzenie", jak to zwykliśmy nazywać. Auto oglądane z boku musi emanować elegancją, być jakby "rozciągnięte", dlatego nasze modele mają duży rozstaw osi i krótkie zwisy nadwozia. Te cechy są stałe i będą stosowane także w przyszłości.

Czy hybrydy, auta elektryczne - nie powinny mieć własnego wyrazu?
Stylistyka musi wyrażać nowe technologie, ale jest za wcześnie, żeby mówić jak to będzie wyglądać. W BMW mamy Efficient Dynamics i chcemy tę technologię wpisać w naszą stylistykę. Teraz pracujemy nad modelami na lata 2012-2020. Już dzisiaj dla klientów BMW nie liczy się np. sama prędkość, ale jakość stylistyki w każdym detalu. Po kryzysie dla ludzi będzie szczególnie ważne, żeby wybrać samochód, który długo zachowa swoją wartość, taki, którego jakość i design są trwałe. A właśnie stylistyka może demonstrować wysoką jakość produktu, stąd w naszych modelach tyle ostrych linii, bo poznać po nich precyzję wykonania.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 121 671 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: BMW | stylista | wywiad | Adrian van Hooydonk

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij