auto motor i sport poleca:

Aston, Jaguar, Lotus, Bentley – w klinice oldtimerów

Poleć ten artykuł:

Tutaj odzyskują świetność i dawny blask samochody kultowe - Astony, Jaguary, Lotusy, Bentleye... Nad całością czuwa ordynator - inżynier Maciej Rzepecki.

W klinice oldimerów Zobacz całą galerię

Późny lekko zamglony poranek. Silverstone, srebrny Aston Martin DB6, w głębokim slajdzie zdaje się szorować progiem po torze. Za kierownicą inżynier Maciej Rzepecki, który podarował mu drugie życie. Nie tylko jemu - wielu Jaguarom, MG, Austinom również. Człowiek renesansu - kierowca, narciarz, żeglarz, pilot. Na co dzień ordynator szpitala dla oldtimerów, położonego niedaleko Legionowa.

Wewnątrz warsztatu panuje iście klubowa atmosfera, mechanicy celebrują pracę. Bez zgubnego pośpiechu, bez dźwięku spadających na posadzkę narzędzi. Czasami przygląda im się czteroletni bernardyn. Tapicer upina bryty tkaniny na konstrukcji dachu Mercedesa. Stolarz szlifuje listewkę. Silnikowiec przygotowuje się do obudzenia Potwora.

Jaguar XK120 przybył z Nowej Zelandii; ewenement - ma kierownicę po lewej stronie, od trzydziestu lat olej nie krążył w jego silniku. Nikt nie zatrąbił, nie popędził. Rozebrany do ostatniej śrubki, pieczołowicie zmontowany ponownie. Pada stara lotnicza komenda: "Panowie, od śmigła!" Mechanicy rozstępują się na boki. Duży warsztatowy akumulator powoli kręci rozrusznikiem. I nagle ożywa, jakby zgasł wczoraj. Już nie pamięta trzydziestoletniego bezruchu i milczenia, mruczy zadowolony. Aż tapicer przerwał pracę, stolarz odłożył listewkę, dumni patrzą na Dużego Kota.

Zanim wróci do właściciela, Rzepecki przejedzie nim 2000 mil, bez taryfy ulgowej. A brak takowej oznacza i 200 km/h, i przyspieszenia 0-100 km/h poniżej 7 sekund.

Za rozsuwanymi drzwiami w drugiej części hali stoi trzydzieści samochodów. W kompletnej ciszy. Niemi świadkowie - epoki, historii swoich właścicieli, krajobrazów, sytuacji, które widziały. Oto Jaguary E-Type - jednego przywiózł lokaj na lawecie, bo olej trzeba wymienić, inny, Bestia, ma dwanaście gaźników, pręży muskuły, czeka na wizytę w hamowni. Ma 300 czy 350 koni? Jest też Volvo P1800 - właśnie takim jeździł Simon Templar (The Saint).

Kolejny DB6, znaleziony w Kalifornii - słońce i piaskowe burze odbiły swe piętno na lakierze. Wspaniale powycierana skórzana tapicerka, jak na fotelach starego pubu w Soho. W środkowym rzędzie stoi londyńska taksówka. Schroniła się w hali przed deszczem, a pasażer poszedł do biura porozmawiać o bolączkach swojego MG?

Sześćdziesięcioletni Jaguar XK 140 wpadł na chwilę, na rutynowy przegląd, jego właściciel jeździ nim na co dzień. Chyba że akurat przesiadł się do Bentleya. Mercedesy przycupnęły nieśmiało, wszak frak leży najlepiej w trzecim pokoleniu.

Austin Healey całe życie spędził na Wyspach Dziewiczych, kupiony przez teksańskiego kowboja popadł w zapomnienie. Uratowany przez kolekcjonera czeka niecierpliwie na drugą młodość.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 159 900 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Jaguar | Aston Martin | Bentley | oldtimer | zabytek

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij