auto motor i sport poleca:

Aston Martin Bertone Jet 2 - Anglik z Turynu

Poleć ten artykuł:

Bierzesz jednego nowego Astona i dwa klasyczne z lat 60. Pokazujesz Włochom z Bertone. Oni to biorą i po swojemu mieszają. Powstaje Aston Martin Bertone Jet 2.

Aston Martin Bertone Jet 2 Zobacz całą galerię

auto motor i sport 1/2005

Bertone, Pininfarina, Italdesign i spółka. Te firmy już nie tylko projektują nadwozia. Ze swojej pierwotnej działalności nie mogłyby dziś wy- żyć. Żeby się bronić przed zepchnięciem na margines przez samochodową "masówkę" z jej wspólnymi platformami i modułami, od dawna zamieniają się w przedsiębiorstwa, które sprawy badań i produkcji wzięły we własne ręce.

Bertone już prawie całkiem się przekwalifikowało. W zarządzaniu firmą mają coraz większy udział dwie córki patriarchy firmy - Nuccio Bertone. Zakłady Grugliasco pod Turynem po cichu kończą produkcję Opla Astry Coupé i Cabriolet. W tym czasie w studiach Stile Bertone powstał prototyp, który może dać początek pierwszej z małych serii ekskluzywnych, kolekcjonerskich modeli.

Nazwisko ma długie, bo i przodkowie tego auta to nie byle kto. Aston Martin Bertone Jet 2 nawiązuje do dwóch historycznych modeli brytyjskiej marki. Przypomina perłę Astona z lat 60. - studyjny model Bertone Jet, skonstruowany na bazie DB4 specjalnie na genewski salon samochodowy w 1961 roku. Jet był jednym z tych pojazdów, które klasykami stają się już w chwili swoich narodzin. Wygrywał główne nagrody w konkursach elegancji, podbijając serca kobiet z wprawą doświadczonego playboya.

Bertone Jet 2 odwołuje się również do produkowanego w limitowanej serii modelu Shooting Brake. W 1965 roku na salonie w Paryżu firma specjalisty od nadwozi, Harolda Radforda, pokazała wersję Astona DB6 z przedłużonym dachem i tylną klapą - lordowski pojazd, w sam raz na sprzęt na turniej golfa albo polowanie w lasach jego lordowskiej mości. Z dzisiejszej perspektywy, Shooting Brake (inna nazwa nadwozia typu kombi) może być uznany za ekstrawaganckiego przodka całej współczesnej subkultury aut typu crossover, sport-utility i innych samochodowych krzyżówek. Z kolei w swoich czasach każdy z dwunastu ręcznie wykonanych egzemplarzy natychmiast stawał się obiektem pożądania w odpowiednich kręgach.

Nowy Jet 2 jest skonstruowany na bazie Vanquisha. Język stylizacyjny pozostał ten sam, Jet 2 jest jednak dłuższy o 21 cm i przypomina "rozciągnięte" coupé z tylną klapą. "Mimo że nie wprowadziliśmy zmian technicznych, sama zmiana rodzaju nadwozia wystarczyła, żeby powstał zupełnie inny samochód" - wyjaśnia Roberto Piatti, dyrektor Centro Stile Bertone. Z Vanquisha pozostały tylko przednia szyba, konstrukcja przedniej części nadwozia z deską rozdzielczą oraz drzwi - kluczowe elementy z punktu widzenia ewentualnej późniejszej homologacji.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 54 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Aston Martin | Bertone | Jet 2 | coupe

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij