auto motor i sport poleca:

Aston Martin – Licencja na zachwycanie

Poleć ten artykuł:

Na otwarcie nowego centrum stylistycznego Aston Martin zafundował sobie model wyjątkowy: V12 Vantage RS. Do ciasnej komory silnikowej Vantage, najmniejszego modelu Astona, przeszczepiono 600-konnego 12-cylindrowca wyścigówki z Le Mans.

Aston Martin Zobacz całą galerię

Czas jest zawsze względny - zwłaszcza u Astona Martina, gdzie na przygotowanie każdego modelu przeznacza się względnie dużo czasu. Gdy niektóre firmy przepuszczają swoje sportowe modele przez taśmy montażowe w ciągu 40 do 60 godzin, Brytyjczycy na każdego Vantage V8 potrzebują 185 godzin roboczych. 50 poświęcają na lakierowanie, 70 na wykończenie wnętrza - samo pokrycie foteli skórą trwa sześć godzin.

Tych skrupulatnych wyliczeń oszczędzili sobie jedynie w wypadku najnowszego projektu - liczba dni i nocy spędzonych przez inżynierów i stylistów w departamencie Special Vehicle Operations nie miała najmniejszego znaczenia. Jedyne, co wiadomo na pewno, to to, że szef Astona - Ulrich Bez - poprosił wiosną do swojego gabinetu kilku zaufanych współpracowników, popatrzył im głęboko w oczy i powiedział: "A teraz wymyślcie coś absolutnie odjazdowego".

Wzięli to sobie głęboko do serca, bo Bez miewa naprawdę wariackie pomysły. Kilka tygodni temu, bladym, lodowatym świtem, obudził telefonem stylistę Marka Reichmana: "Właśnie stoję w zakładzie obok białego DB9, cały jest pokryty szronem. Wygląda fantastycznie. Zrób nam taki lakier!" I oto lakier już jest gotowy, nazywa się Morning Frost.

Ale wracajmy do biura szefa. Po jakimś czasie 64-letni Bez otrzymał projekt, który wydał mu się dostatecznie zwariowany. Recepta brzmiała: weź V8 Vantage Coupé za 112 000 euro (czyli coś w rodzaju podstawowego modelu Astona) i zapakuj mu pod maskę dwunastocylindrowy silnik. Nie sześciolitrowy V12 o mocy 457 KM z DB9. 517-konna jednostka z następcy Vanquisha, DBS, też odpadała. Chodziło o 600-konny silnik z modelu DBR9, który podczas tegorocznego 24-godzinnego wyścigu w Le Mans przyniósł Astonowi zwycięstwo w klasie GT1. W okresie jaki nastąpił po tym pierwszym spotkaniu sceptycyzm inżynierów ("Ten silnik nigdy się tu nie zmieści.") mieszał się z determinacją szefostwa ("Chłopaki dacie radę!").

Nowe studio stylistyczne Astona Martina w Gaydon

Centrum stylistyczne znajduje się w pobliżu nowego zakładu produkcyjnego Astona, który powstał w 2003 r. w Gaydon w Wielkiej Brytanii. Przeszklony korytarz prowadzi do wielkiej hali o powierzchni 2700 m2. Umieszczono w niej pięć płyt podłogowych, na których powstają modele w skali 1:1. Konstrukcja hali składa się z drewna, systemy ogrzewania i wentylacji zaprojektowano zgodnie z wymogami ekologii - tak, by oszczędzały energię. Przed szklaną fasadą znajduje się mur z naturalnego kamienia. Chroni on wnętrze przed wzrokiem ciekawskich i tworzy wewnętrzny dziedziniec, na którym pod gołym niebem eksponowane są historyczne i współczesne modele brytyjskiej marki. Główny stylista Marek Reichman: "Tu mieszają się zapachy, kolory i atmosfera Astona Martina".

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 98 293 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Aston Martin | Vantage | Coupe

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij