auto motor i sport poleca:

Będzie bezpieczniej

Poleć ten artykuł:

Polski parlament uchwalił całoroczny obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania lub światłami do jazdy dziennej. To ważny krok w walce o bezpieczeństwo na drogach.

Światła Zobacz całą galerię

Badania i statystyki są jednoznaczne - wprowadzenie obowiązku jazdy na światłach przez cały rok lub w okresie jesienno-zimowym faktycznie znacząco zmniejsza ilość wypadków z udziałem dwóch pojazdów, chociaż w różnym stopniu w różnych krajach. W Polsce "światła w zimie" odniosły skutek, a obecnie ilość wypadków w lecie, w dobrym świetle, jest znacząco większa niż w zimie. Auto "oświetlone" jest bezdyskusyjnie lepiej widoczne. Według analiz ITS-u, w polskich warunkach oznacza to zmniejszenie ilości wypadków ("dwupojazdowych", bo nie bierze się pod uwagę np. wjechania w drzewo) o ok. 20%. A to, u nas, oznacza uratowanie rocznie ponad 300 istnień ludzkich. Mocny argument. Oświetlone samochody to mniej o ponad 30% wypadków z udziałem motocyklistów. W zadrzewionym terenie czy na tle pstrokatego miasta oświetlone auta są lepiej widoczne dla pieszych czy rowerzystów.

Należy zwrócić uwagę, że im niżej znajduje się słońce, tym bardziej zasadne jest używanie świateł (kierowca jadący pod słońce jest przez nie oślepiany i trudniej dostrzega pojazdy nadjeżdżające z tego kierunku, jak i w lusterku wstecznym), czyli jest to najbardziej pożądane w krajach leżących na północy (co tam dostrzeżono). Auta z włączonymi światłami są prędzej dostrzegane kątem oka, gdy zbliżają się z innych kierunków niż z naprzeciwka (lub z tyłu). Włączone światła ułatwiają ocenę odległości i prędkości oraz gabarytów nadjeżdżającego pojazdu.

Stale "na światłach" to nie polski wymysł - w samej Europie już tak jeździ się w wielu krajach - Szwecja (30 lat!), Dania, Finlandia, Norwegia, Islandia, Estonia, Łotwa, Austria, Czechy, Słowacja i Słowenia. Lokalnie (!) także Włochy, Węgry, Portugalia. W innych krajach sprawa jest w trakcie. Trwają prace nad wdrożeniem tematu jednolicie, w całej Unii.

Tagi: światła | światła mijania | bezpieczeństwo

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij