auto motor i sport poleca:

Bentley 4.5 Litre w 24-godzinnym wyścigu

Poleć ten artykuł:

Długo czekał Bentley 4.5 Litre na swój kolejny wyścig. Po 76 latach staje do długich, 24-godzinnych zmagań na torze, potężny i ciężki jak okręt, z ledwie 120-konnym silnikiem. Jak nim sterować?!  

Bentley 4.5 Litre w 24-godzinnym wyścigu Zobacz całą galerię

24-godzinny wyścig samochodowy? Owszem, propozycja nęcąca. Ale nie aż tak, żeby trochę nie zamieszać, dla większego fanu rzecz jasna. Na przykład 24 godziny, ale nie w Le Mans tylko w portugalskim Portimao i nie hybrydami, tylko samochodami nieco starszymi.

Nawet mocno starszymi, bo sprzed drugiej wojny światowej. 90 lat po pierwszym zwycięstwie Bentleya w Le Mans portugalski Benjafield’s Racing Club zamierza uczcić to wydarzenie, oczywiście wyścigiem trwającym 24 godziny bez przerwy. Proponują mi start jednym z historycznych Bentleyów.

Pierwsza przymiarka do modelu 4.5 Litre, produkowanego w latach 1927-1931, nie wypada dobrze. Jego obecny właściciel to człowiek bardzo słusznej postury, nie to co ja. Gdy próbuję sięgnąć do pedałów, zsuwam się tak nisko, że nie widzę drogi przed autem. Na szczęście życzliwi mechanicy obiecali mi poduszkę, żeby było wyżej.

Gdy na tydzień przed wyścigiem po raz drugi z całym moim sportowym ekwipunkiem zjawiam się w stajni wyścigowej, zastaję mojego Bentleya rozłożonego na czynniki pierwsze. Za to czeka na mnie specjalny fotel! Jest tak sprytnie pomyślany, że wystarczy nałożyć go po prostu na ten oryginalny i już nos mam powyżej kierownicy, a świat widzę jak długi i szeroki. Co do pedałów – przykręcono do nich klocki dystansujące, rewelacja! Z tych wynalazków będą korzystać też moi trzej zmiennicy, sam właściciel Bentleya również używał klocków na pedałach, ale fotel wystarczał mu seryjny.

Tu każdy ma pełne ręce roboty – i mechanicy, i kierowca, jeśli chce, żeby Bentley skręcał gdzie trzeba

Wybrać właściwe tempo
Na odprawie przed wyścigiem w Portimao słyszymy dość dziwaczne zalecenia. William Medcalf, organizator imprezy, prosi: „jedźcie zawsze na czwartym biegu i oszczędzajcie hamulce. Jedno okrążenie w mniej więcej 3,30 minuty to odpowiednie tempo, żeby ukończyć imprezę”. Popatrzyliśmy tylko na siebie zdziwieni.

Zaczynamy trening. Bez problemu wykręcamy okrążenie w 3,09 minuty i już każdy z nas wie, że na czwórce nie da się jechać. Nitka toru raz wznosi się, raz opada, spore odcinki nasz Bentley musi przejeżdżać na trzecim biegu. Poza tym, takie toczenie się nie podoba się nikomu z naszego teamu.

Na miejsca, gotowi! Na sygnał sędziego kierowcy biegną sprintem do aut czekających przy krawędzi toru Nasza ekipa długo utrzymywała się na 4. miejscu, aż zastrajkowała skrzynia biegów
   

Start zainscenizowano zgodnie z tradycją Le Mans – samochody stoją przy krawędzi toru, a kierowcy naprzeciwko nich, czekając na sygnał. Gdy rozlega się strzał, dopadają aut i zręcznie wsuwają się za kierownice, odpalają silniki i jazda. W każdym razie, tak dzieje się w większości przypadków. Czterocylindrowy motor naszego Bentleya niestety trochę się ociąga, nim postanowi wziąć się do roboty. „Kurczę, a przed wyścigiem właśnie mi się śniło, że nie chce odpalić na starcie” – przyznaje się Christian Schenk, właściciel naszego auta, gdy po pierwszym okrążeniu zjeżdża do boksu. Po co? W latach 20. kabriolety startowały do wyścigu z zamkniętym dachem, a chowano go dopiero po przejechaniu pierwszych okrążeń. Samochody bez „nakrycia głowy” po pierwszym okrążeniu zjeżdżały do boksów i czekały kilka minut, nim ponownie ruszyły na tor.

Nasz Bentley jedzie jak po sznurku. W końcu ma za sobą lata wprawy. Zbudowano go w 1929 roku, w latach 1937 i 1939 wziął udział aż w 23 wyścigach, większość z nich rozegrano w Goodwood. Teraz zalicza jedno okrążenie po drugim. Najszybsze (2,51 min) jeden z kolegów wykręcił w nocy: „szybciej niż zalecają, ale przynajmniej nikt mnie nie widział”, oświadczył później. Nie dodał tylko, że i kierowcy w nocy mało widzą. Wprawdzie pewne fragmenty toru oświetlono, ale nie na tyle, żeby naprawdę było jasno. Na przykład na lewym wznoszącym się zakręcie światło pada tylko na część nawierzchni. Miejsce, w którym na szczycie należy zacząć skręcać pozostaje ukryte w ciemnościach.

Tagi: wyścig | 24-godzinny wyścig | Bentley

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij