auto motor i sport poleca:

Citigo – Skoda mniejsza niż Fabia

Poleć ten artykuł:

Skoda Citigo Zobacz całą galerię

Czeska marka ma ambitny plan - od 2018 roku chce sprzedawać 1,5 miliona aut rocznie. Chcąc osiągnąć ten cel szykuje nowe modele, które mają szansę zdobyć uznanie szerokiej grupy klientów. Pierwszą nowością - siódmym modelem w całej gamie - ma być maluch, przygotowany jako alternatywa dla bratniego Volkswagena - Skoda Citigo.

Citigo ma 3,56 metra długości (3 cm więcej od "obecnej" - produkowanej w Tychach Pandy, 9 cm mniej od nowej), 1,65 metra szerokości (7 cm więcej niż obecna Panda, 1 cm więcej niż nowa) i 1,48 m wysokości (6 cm mniej niż obecna Panda, 7 cm mniej niż nowa). Ma od Pandy większy rozstaw osi (2,42 metra) i pojemniejszy bagażnik (Citigo - 251, Nowa Panda 225 litrów).

Producent zapowiada, że chce swym nowym modelem skusić klientów "po pięćdziesiątce", którzy mieszkają sami i nie potrzebują już wielkiego, rodzinnego auta. Citigo ma też być świetnym pomysłem dla młodych kierowców, którzy zaczynają przygodę z motoryzacją i docenią niewielkie i nieprzesadnie mocne auto. Jednych i drugich kusić mają niewielkie wymiary zewnętrzne i stosunkowo dużo miejsca w środku, a także niewielkie koszty eksploatacji - auto ma spalać średnio sporo poniżej 5 litrów. A dokładniej mówiąc 4,5 w przypadku wersji 60-konnej i 4,7 w wersji 75-konnej. Konie pochodzić mają z trzycylindrowego silnika benzynowego o pojemności 1 litra. Skoda nie planuje wprowadzania do sprzedaży wersji z silnikiem wysokoprężnym - ewentualne korzyści w zużyciu paliwa byłyby na tyle niewielkie w porównaniu z wersją benzynową, że zakup takiego auta nie miałby sensu.

Z wyjątkowych elementów, o których wspomina producent warto wymienić m.in. układ automatycznego hamowania, który do prędkości 30 km/h ma zapobiegać najechaniu na przeszkody przed autem. Z ciekawostek w kabinie wymienić warto system siatek w bagażniku, pozwalających na "zarządzanie" zakupami, czy takie elementy jak wieszak na torbę, albo zawieszkę do zdjęć.

Citigo niebawem pojawi się na rynku czeskim. Dostępny będzie w wersji trzydrzwiowej, w niesprecyzowanej jeszcze cenie. Zaznaczono tylko, że będzie tańszy niż volkswagenowski Up!. W marcu w Genewie swą premierę będzie mieć wersja pięciodrzwiowa, która zapewne spotka się z większym aplauzem ze strony klientów. Niedługo potem - jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku - Citigo trafi do sprzedaży w całej Europie.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 44 470 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Skoda | Citigo

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij