auto motor i sport poleca:

Citroën DS3 R3 – Każdy będzie jak Loeb

Poleć ten artykuł:

Citroën DS3 R3 Zobacz całą galerię

W 2011 roku nie tylko mistrz świata Sebastien Loeb dostanie do rąk nową rajdówkę - Citroëna DS3 WRC. Tym samym modelem, ale w wersji R3, będą ścigać się uczestnicy programu Citroën Racing Trophy. Już nim jeździliśmy!

 

Na początku wypada uspokoić wszystkich posiadaczy Citroënów C2-R2 Max, ich sponsorów i kibiców. Tym samochodem wciąż będzie można ścigać się w ramach citroënowskiego programu rajdowego nie tylko w Polsce, ale niemal w całej Europie. Jak zwykle, w Citroën Racing Trophy Polska będzie o co walczyć. Pula nagród na 2011 rok wynosi 42 tys. zł. Pierwszy zawodnik w klasyfikacji grupy R zgarnie 16 tys. zł. Oczywiście, szybciej do nagród powinni dojeżdżać zawodnicy za kierownicą nowego Citroëna DS3 R3, ale mały Citroën C2-R2 nie raz udowodnił w ubiegłym sezonie, że jest piekielnie sprawnym i konkurencyjnym samochodem, nawet w walce ze znacznie mocniejszymi autami z napędem na cztery koła. Jeszcze przez dwa lata Citroën Racing będzie zapewniał wsparcie techniczne zawodnikom, którzy pozostaną wierni C-dwójce.

Citroën DS3 R3 został skonstruowany według nowego regulaminu FIA dla samochodów grupy R3T. Podobnie jak było w wypadku C2 i regulaminu grupy R2, DS3 wyciska ile się da z regulaminu grupy R3T. Kit do przeróbki zwykłego Citroëna DS3 na rajdówkę, przystosowaną do jazdy po asfaltowych odcinkach specjalnych, kosztuje 62 tys. euro. Ogromnie dużo, zważywszy że trzeba mieć go do czego zamontować, czyli trzeba też kupić 156-konnego Citroëna DS3 1.6 THP za 79 500 zł. Już sama liczba części wchodzących w skład kitu, których jest aż pół tysiąca, nieco usprawiedliwia tę cenę. Ponieważ są wśród nich między innymi takie kompletne podzespoły, jak zmontowane i przetestowane na hamowni silnik oraz skrzynia biegów gotowe do montażu w aucie, wzmocnione nadwozie z klatką bezpieczeństwa, regulowane przednie i tylne zawieszenie, tarcze hamulcowe z 4-tłoczkowymi zaciskami z przodu i 2-tłoczkowymi z tyłu, układ paliwowy z bezpiecznym zbiornikiem paliwa, układ chłodzenia silnika i skrzyni biegów, czyli prawie drugi samochód - cena za kit wydaje się adekwatna do jego profesjonalnie przygotowanej zawartości. 7800 euro dopłaty za uzupełniający kit na rajdy szutrowe to wydatek obowiązkowy dla tych zawodników, którzy będą chcieli wziąć udział w naszej sztandarowej imprezie - Rajdzie Polski.

W porównaniu z C2-R2 Max, nowa rajdówka jest mocniejsza i szybsza oraz dużo łatwiejsza i przyjemniejsza w prowadzeniu. Największe różnice konstrukcyjne to turbodoładowany silnik i sterowanie zmianą biegów za pomocą niewielkiej dźwigni zamontowanej na kolumnie kierownicy. Ponieważ jedno i drugie oraz osiągi przybliżają DS3 R3 do DS3 WRC, kierowcy którzy zainwestują w "R3" będą mogli czuć się niemal jak wielokrotny mistrz świata - Loeb. Gdy podczas testów DS3 R3 rozmawiałem o tym z szefem działu klientów Citroën Racing - Frédérickiem Bertrandem - i stwierdziłem, że w porównaniu z C2-R2 Max Citroën DS3 R3 jest bliższy DS3 WRC, odpowiedział z uśmiechem i dyplomatycznie, że... "jest mniej odległy."

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 66 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Citroen | DS3 R3

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij