auto motor i sport poleca:

Co z autem mogą zrobić hakerzy?

Poleć ten artykuł:

TPMS

O tym, że zdolne bestie są w stanie pogrzebać w elektronice auta po podpięciu się do gniazda OBD-II wiadomo było już od jakiegoś czasu. Ale najnowsze doniesienia z USA są mocno zaskakujące.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Południowej Karoliny i Uniwersytetu Rutgersa pracował nad możliwością bezprzewodowego dostępu do elektroniki samochodów i w końcu się to udało. Wykorzystując bezprzewodowe czujniki ciśnienia w oponach, które są obowiązkowo montowane we wszystkich nowych autach sprzedawanych w USA od 2008 roku, wysłali fałszywy sygnał o obniżeniu ciśnienia w oponach do komputera pokładowego. Udało im się to zrobić na postoju, z odległości 40 metrów od auta. Powiodły się również próby przeprowadzone w ruchu - dwa samochody rozpędzono do prędkości 110 km/h i z komputera w jednym przesłano sygnał o utracie ciśnienia w oponie do drugiego pojazdu.

Czujniki ciśnienia w oponach przekazują dane do komputera pokładowego przy pomocy fal radiowych. Sygnał przekazywany jest co 60-90 sekund i na stosunkowo małym zasięgu, co mocno utrudnia połączenie z autem. Co więcej, póki co udało się jedynie przesłać sygnał o obniżeniu ciśnienia w oponach, więc nie musimy się obawiać, że hakerzy przejmą kontrolę nad naszym autem. Jest to jednak jakaś furtka, która otwiera drogę do systemów elektronicznych w nowoczesnych autach. Czy będzie można z czasem wykorzystać ją "w niecnych celach"? Tego dowiemy się śledząc kolejne etapy badań amerykańskich naukowców.

 źródło: arstechnica.com

Tagi: tpms | haker | włamanie | czujnik ciśnienia

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij