Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Czekając na poważniejszy ruch cen paliw

Dystrybutor z paliwem

Ostatnie spadki cen ropy i paliw na rynkach międzynarodowych, przy poprawie notowań złotego wobec dolara, pozwalają jednak prognozować mocne obniżki cen hurtowych u polskich producentów, a co za tym idzie w perspektywie kilkunastu dni ruch w dół też dla cen detalicznych.  

Benzyna 95, według notowań e-petrol.pl, w tym tygodniu kosztuje przeciętnie w Polsce 4,42 zł/l (bez zmian od zeszłego tygodnia). O 2 gr. potaniał średnio olej napędowy, do ceny 4,35 zł. Autogaz odnotował mały ruch w górę, osiągając 2,27 zł/l (wobec 2,25 zł tydzień temu).  

Ruchy cenowe w poszczególnych województwach były w ostatnich dniach dość różne, w niektórych regionach ceny paliw spadły, w innych wzrosły. Spadki średnich cen obu paliw tradycyjnych - benzyny i oleju napędowego - odnotowaliśmy w województwach śląskim i opolskim.

Są województwa, gdzie taniał olej napędowy przy drożejącej jednocześnie benzynie. Ropa naftowa na światowych giełdach od pewnego czasu systematycznie tanieje, a w Polsce rodzą się pytania - dlaczego tempo spadków wyhamowało na naszym rynku.

W dużej mierze wynikało to ze złotówki słabnącej wobec dolara amerykańskiego. Poprawa notowań naszej waluty, przy trwających obniżkach cen ropy i paliw na rynkach międzynarodowych, pozwala czekać na powrót wyraźniejszych spadków cen w Polsce. Szybko reaguje na zmiany na "szerokim rynku" hurt, w detalu trzeba na reakcję poczekać przynajmniej kilka dni.

Źródło: e-petrol.pl

 

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  paliwo staniało o 40%,kurs USD/PLN wzrosł jakies 15%, ceny paliw stoją, co oznacza że cała ta kasa która powinna zostać w naszych kieszeniach, ląduje u cwanych panów gdzieś po drodze.. szok;P
  ~skoru, 2008-09-17 17:08:37
 • avatar
  zgłoś
  Według najnowszych danych e-petrol.pl ceny paliw na stacjach w Polsce w tym tygodniu niewiele różnią się od zeszłotygodniowych. W drugiej części tygodnia możemy zobaczyć lekką zwyżkę dla benzyn.
  auto motor i sport, 2008-09-17 14:17:40
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij