auto motor i sport poleca:

Czy Kubica będzie mistrzem w WRC2?

Poleć ten artykuł:

Po serii pechowych zdarzeń na rajdowych trasach Robert Kubica wreszcie odnotował pierwsze zwycięstwo w rajdzie zaliczanym do Mistrzostw Świata. 

Zobacz całą galerię

Rajd Akropolu rozegrano w dniach 31 maja - 02 czerwca. Był to drugi start w serii WRC2 dla Roberta Kubicy i Macieja Barana. Tym razem polski team wykazał się  świetną skutecznością. Prowadzenie w stawce objął już na drugim odcinku specjalnym i perfekcyjnie dowiózł je do mety.

Załoga Citroena DS3 RRC z numerem 74 wygrała 8 z 14 oesów, wyraźnie odpuszczając walkę podczas ostatniego etapu. Ale taka była taktyka, w której liczyło się kontrolowanie tempa konkurencji i śledzenie sytuacji w  kategorii WRC2.

W konsekwencji zmagań na szutrze Kubica i Baran wypracowali prawie półtorej minutową przewagę nad załogą Yuriy Protasov i Kuldar Sikk. Podium uzupełnili Abdulaziz Al-Kuwari i Killian Duffy, ze stratą 2:13.3 do zwycięzców.

W klasyfikacji generalnej Rajdu Akropolu Robert Kubica i Maciej Baran uplasowali się na 11.miejscu, zaraz za stawką WRC. Świetny wynik na tych zawodach to nie tylko sukces samego Roberta Kubicy, ale także pierwsze zwycięstwo  Citroena DS3 RRC na międzynarodowej imprezie.

Zdobywając 8 punktów podczas Rajdu Portugalii i 25 na Rajdzie Akropolu, Robert Kubica zajmuje 6. miejsce w klasyfikacji kierowców WRC2. W stawce prowadzi Abdulaziz Al-Kuwari, który na koncie ma 75 punktów.

Natychmiast ruszyły spekulacje czy Robert Kubica zdobędzie tytuł mistrza w stawce WRC2. Do przejechania zostało jeszcze 7 rajdów. Szanse na mistrzostwo widzi szef Citroen Racing, Yves Matton, który dostrzega wielki potencjał w Polaku. Sam Kubica plany takie przekreśla i mówi, że w tym sezonie stawia tylko na naukę, głównie jazdy na szutrze.

Teraz team Kubica i Baran ma w planie Rajd Sardynii, który odbędzie się w dniach 20 - 22  czerwca.

Robert Kubica
Citroen DS3 RRC

Mieliśmy za sobą rozczarowujący okres, w którym przez moje błędy lub awarie samochodu nie było wyników. Teraz udało się wygrać bardzo ciężki rajd i to wielki dzień dla nas, dla Citroena, zespołu PH Sport i moich partnerów. Teraz czas na kolejne wyzwania. Wiem, że muszę się jeszcze dużo nauczyć i w kolejnych startach będę się jeszcze bardziej poprawiał, ale czeka mnie jeszcze długa droga do poziomu, który chciałbym osiągnąć.

Tekst: Iwona Petryla

amis

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 66 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Robert | Kubica | rajdy | WRC2 | Citroen | DS3 WRC

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (7)

airmatic, 14 czerwca 2013, 08:06

Dlatego sobie po i20 WRC wiele nie obiecuję - i obym nie musiał tego za pięć lat odszczekać :)

eri, 13 czerwca 2013, 19:20

Toteż nie zamierzam porównywać. Nie wiem czemu akurat przyszedł Ci na myśl Rysiu (był 11 dni starszy ode mnie), do którego mam szczególny sentyment. Kuchar nic nie uszczknął z bycia u Hyundaia, a Hołek jako "prywaciarz" pokazywał w WRC duże pazury, bez wsparcia fabryki - o to mi chodziło.

airmatic, 13 czerwca 2013, 05:30

Nie da się porównać Hyundaia z Fordem, Peugeotem czy Subaru. Podobnie jak Kuchara do Richarda Burnsa

eri, 12 czerwca 2013, 16:30

Myślę, że nawet na obecnym etapie, kiedy już Robert mocno zaistniał w światowych rajdach, to jest nadal pytanie, na które on sam nie zna odpowiedzi. Poza tym wejście do "fabryki" nie zawsze musi być otwarciem wrót na wielki świat - Hołek nie był w teamie fabrycznym WRC, a Tomek Kuchar był i co z tego?

airmatic, 12 czerwca 2013, 05:49

Czyżby to, czego kiedyś nie osiągnął Hołek (wejście do świata fabrycznego teamu "wurców"), było teraz w zasięgu ręki Roberta? :P
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij