auto motor i sport poleca:

Do minimum!

Poleć ten artykuł:

Ekolodzy motorem postępu w motoryzacji? Gdyby nie Zieloni, za samochodami napędzanymi silnikiem wysokoprężnym wciąż ciągnęłaby się długa smuga dymu, a auta zasilane benzyną piłyby ją bez umiaru.

Ochrona środowiska Zobacz całą galerię

Świat stanął na głowie - producenci aut stali się miłośnikami ochrony środowiska! Nie mają innego wyjścia, bo do tej miłości zmuszają ich coraz ostrzejsze przepisy Unii Europejskiej. Dzisiaj wszystkie nowo produkowane samochody wydalają średnio 160 gramów dwutlenku węgla na każdy przejechany kilometr. Od 2008 roku ma obowiązywać norma 140 g/km, od 2012 roku - 130 g/km. W 2020 r. przeciętny samochód będzie mógł mieć "w wydychanym powietrzu" tylko 95 gramów CO2 na 1 km. Do normy, która wkrótce zacznie obowiązywać, większość producentów jest już przygotowana.

Średnią emisję CO2, nie większą niż 130 g/km (w 2012 r.), firmy samochodowe mogą osiągnąć dzięki nowym technologiom oraz tzw. rozwiązaniom uzupełniającym. Chodzi na przykład o umieszczanie na tablicy rozdzielczej wskaźników wybranego biegu (optymalnego z punktu widzenia środowiska), o znacznie większe wykorzystanie biopaliw czy też o czystszą produkcję części samochodowych (opon, klimatyzacji itp.).

Brytyjski eurodeputowany, Chris Davies - przygotowujący raport w sprawie unijnej strategii ograniczenia emisji CO2 przez pojazdy mechaniczne - chciałby "wycisnąć" z producentów samochodów ograniczenie średniej emisji dwutlenku węgla do 125 g/km wyłącznie poprzez zastosowanie nowych technologii, nawet kosztem przesunięcia o trzy lata daty obowiązywania nowego ograniczenia (2015 r. zamiast 2012 r.). Jego zdaniem, "technicznie cel jest w zasięgu możliwości od dawna, gdyż w krajach UE co roku sprzedaje się około miliona samochodów, które emitują mniej niż 120 g CO2 na kilometr. Upowszechnienie napędu hybrydowego, lekkie materiały konstrukcyjne, zmniejszenie oporów powietrza oraz zwiększenie wydajności tradycyjnych silników - to tylko kilka spośród blisko pięćdziesięciu technologii, jakie zna przemysł. Czas je upowszechnić."

Zdaniem producentów osiągnięcie przyszłorocznego limitu emisji CO2 (średnio 140 g/km) nie byłoby możliwe bez udziału pojazdów z silnikami wysokoprężnymi. To właśnie diesle emitują mniej CO2 i dlatego właśnie one są od pewnego czasu trzonem europejskiej oferty handlowej większości firm. Ale nie tylko dlatego. W latach 90. emisja cząstek stałych przez silniki wysokoprężne zmniejszyła się o ponad 80%, niespalonego węglowodoru i tlenków azotu (HC+NOx) o około 90%, a tlenku węgla (CO) - o nawet 97%.

Tagi: ekologia | ochrona środowiska | paliwo

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij