auto motor i sport poleca:

Dodge Viper SRT10 – Puszczone samopas

Poleć ten artykuł:

Jego najnowsze wcielenie jest ostre jak diabli. Dodge Viper SRT10, zwany potocznie "żmiją", to auto, które daje popalić i nie wybacza błędów! To 600 koni ognistych i trudnych do okiełznania.

Dodge Viper SRT10 Zobacz całą galerię

Obrotomierz znajduje się w jedynym słusznym miejscu - pośrodku deski rozdzielczej. Jest wielki, znacznie większy od reszty zegarów i jakby żywcem wyjęty z auta wyścigowego. Patrzysz na niego i od razu wiesz, co w Viperze najważniejsze. To 8,4-litrowy silnik V10, który odpowiada za niesamowite wrażenia z jazdy.

Wnętrze jest ciasne, spartańskie i pozbawione wszelkich ekstrasów. W końcu wszystko, co zbędne ma swoją wagę i negatywnie wpływa na przyspieszenia. Jedyna oznaka przepychu to elektrycznie regulowane szyby i lusterka oraz klimatyzacja manualna. Nie ma uchwytów na kubki, materiały są tanie, a kierownica - ustawiana tylko w jednej płaszczyźnie, i to w niewielkim zakresie. O tym, że Viper to auto wymagające, przekonuje już sama regulacja kubełkowych foteli. Pokrętło jest wręcz na siłę wciśnięte między próg a siedzenie, dlatego po ruszeniu z miejsca nie masz żadnej możliwości zmiany ustawienia kąta pochylenia oparcia. Przy wsiadaniu do auta i wysiadaniu zeń musisz uważać na schowane w progach rury wydechowe, od których w czasie jazdy robi się wewnątrz gorąco niczym w piekle!

Pomysł na ognistego Dodge'a podpowiedziała historia. W 1988 roku ówczesny szef Chryslera zlecił Tomowi Gale'owi (głównemu styliście) opracowanie współczesnej interpretacji kultowej Cobry - sportowego, pozbawionego dachu auta o lekkiej budowie, mocnym silniku i tylnym napędzie. Prototyp pojawił się po kilku miesiącach i niemal z miejsca został pokazany światu na słynnej wystawie motoryzacyjnej w Detroit, w styczniu 1989 roku. Wypuszczając Vipera, koncern, będący w kryzysie, chciał udowodnić, że nawet w obliczu złej koniunktury potrafi sobie świetnie radzić i stworzyć samochód niepowtarzalny.

Viper spotkał się z tak entuzjastycznym przyjęciem publiczności, że bardzo szybko zadecydowano o jego seryjnej produkcji. Do tej pory, od momentu rynkowego debiutu auta w 1992 roku, fabrykę opuściło 25 tysięcy "żmij" - wszystkie zmontowano ręcznie.

Pierwszy model Vipera tak mocno zapatrzył się na Cobrę, że nie posiadał ani szyb, ani nawet składanego dachu. Emanował za to mocą i siłą w czystej, niczym niezmąconej postaci. Pod jego maską pracował 8-litrowy aluminiowy silnik V10, przekazujący swoje 400 KM na tylne koła. Mimo pojawienia się w późniejszym czasie składanego dachu oraz wersji coupé, konstruktorzy auta nadal dbają o jego wyjątkowo brutalny charakter. Do tej pory do Vipera nie dostaniesz ani automatycznej skrzyni biegów, ani tym bardziej układu kontroli trakcji. Nie ma ich i kropka. Bo to samochód ostry i wymagający. To auto o czystej wyścigowej krwi, przeznaczone do jazdy po zwykłych drogach, ale i świetnie nadające się do harców po zamkniętym torze.

SRT, czyli Street and Racing Technology

Street and Racing Technology (SRT) to marka Chryslera nadająca jej modelom cechy, które odpowiadają za "szybciej, więcej i lepiej". Ten amerykański odpowiednik AMG czy np. OPC został powołany do życia w 2004 roku, jednak jego historia sięga czasów bardziej odległych.

Ludzie związani z SRT zaczynali jako "Team Viper", a ich pierwszym zadaniem było opracowanie Dodge'a Vipera. Potem, gdy przyszła kolej na Plymoutha Prowlera - powstał "Team Prowler". Po drodze do SRT były jeszcze dwa zespoły, nazwane SVE i PVO.

Dziś można być pewnym, że każde auto, które ma w nazwie człon SRT, jest znacznie lepsze od swojego pierwowzoru. Natomiast cyfra przy SRT zawsze oznacza liczbę cylindrów.

Tagi: Dodge | Viper | SRT10 | coupe

Oceń artykuł:

4,40

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij