auto motor i sport poleca:

Dolar nade wszystko

Poleć ten artykuł:

Wbrew wszelkim próbom oszczędności, Formuła 1 pozostaje najdroższym sportem świata. Trwonienie bajońskich sum też może być podniecające. Zdaniem szefa Formuły 1, Berniego Ecclestone'a, jakość ma swoją cenę.

Finanse Formuły 1 Zobacz całą galerię

Wieści nadchodzące z rynków walutowych są mało optymistyczne. Dolar wciąż spada i spada. Dla Formuły 1 to niedobrze. Wszystkie przychody oblicza się w dolarach. Pensję Berniego Ecclestone'a. Pieniądze od sponsorów. Licencje. Ale zespoły płacą w euro, funtach albo jenach. Małą pociechą może być fakt, że tanieją kierowcy. Prócz BMW, wszystkie stajnie opłacają bowiem swoich kierowców w dolarach.

Najlepiej zarabia Kimi Raikkonen. Jego pensja i nagroda za tytuł mistrza świata zapewniają mu roczny przychód w wysokości 25 milionów dolarów. Fernando Alonso dostanie od McLarena 22 miliony, ale otrzyma tę kwotę w pełnej wysokości pod warunkiem że nie będzie się źle wyrażać o swoim byłym zespole. Od Renault podobno zażądał podwyżki w wysokości 30%.

U Jensona Buttona między stanem konta punktowego i bankowego zieje prawdziwa przepaść. Sześć punktów mistrzostw świata kosztowało Hondę 16 milionów dolarów. Rubens Barrichello za jazdę bez punktów zainkasował 9 milionów. Felipe Massa przekroczy granicę dziesięciu milionów wyłącznie dzięki prywatnym sponsorom. Dwucyfrowymi dochodami może się pochwalić w ostatnim czasie również Nick Heidfeld. Premie punktowe stanowią 30% jego wynagrodzenia. Lewis Hamilton, mimo podwyżki, jest dalej tani jak barszcz. Wicemistrz świata zarobi w 2008 roku 2,5 mln dolarów stałej pensji, a jego wynagrodzenie do 2011 roku corocznie będzie rosło o kolejne 2,5 mln. W 2012 roku podstawowa pensja Hamiltona wyniesie 15 milionów dolarów. Jeśli nowej brytyjskiej supergwieździe uda się do tej pory zdobyć tytuł mistrza świata, co rok dołożą mu po trzy miliony. Mówi się, że ojciec Anthony zamierza wprowadzić swojego syna jako artykuł markowy na giełdę. U Red Bulla najwięcej, bo aż 9 milionów dolarów, zarabia nie kierowca, lecz słynny konstruktor Adrian Newey. Dla Sebastiana Vettela Formuła 1 dopiero się rozpoczyna. Zarabianie pieniędzy również. Do miliona dolarów rocznej pensji będzie mógł dołożyć premie za punkty.

Mistrzami świata w wydawaniu pieniędzy są zespoły z Japonii. Otwierająca listę Honda w swój fabryczny team pompuje 420 milionów dolarów rocznie. Do tego należy doliczyć kolejne 50 milionów dla powiązanego z Hondą zespołu Super Aguri. Nowy szef teamu Hondy - Ross Brawn - nie może się nadziwić: "Honda ma większe możliwości niż Ferrari. Gdybyśmy chcieli, moglibyśmy używać czterech tuneli aerodynamicznych". A sponsorów ani widu, ani słychu. Żeby nie wyjeżdżać na światowe tournée gołym bolidem, dział marketingu wymyślił przebiegły, odwracający uwagę manewr. Sponsorzy mogą dawać pieniądze "na rzecz" środowiska naturalnego, ale ich reklamy nie pojawiają się na bolidach. Wynik? Honda jest podobno około 30 mln dolarów pod kreską. Cała akcja okazała się jednym wielkim niewypałem.

Do granicy 400 mln dolarów zbliża się także Toyota . Po piętach depczą jej Ferrari, McLaren, BMW i Renault, operujący kwotami między 300 a 400 milionami. Ferrari sprzedaje najdroższą powierzchni ę reklamową. Rezygnacja z Vodafone była dla Marlboro warta podwyższenia sumy sponsoringu do ponad 100 milionów dolarów rocznie. Renault znalazł następcę dla Mild Seven - jest nim holenderski bank ING. Za umieszczenie barw żółtej, pomarańczowej i niebieskiej na bolidach z Enstone ING wyasygnował 78 milionów dolarów. Dalszych 30 milionów trafiło do firmy Allsport - za sprzeda ż miejsc na reklamy wokół torów.

Tagi: Formuła 1 | F1 | sponsoring | pieniądze

Oceń artykuł:

4,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij