auto motor i sport poleca:

Downsizing w BMW – nowa, dwulitrowa benzyna

Poleć ten artykuł:

BMW Zobacz całą galerię

Kilka lat temu BMW rozpoczęło proces zastępowania wolnossących silników o dużych pojemnościach mniejszymi, turbodoładowanymi jednostkami, które zachwycają osiągami, a przy tym nie mają problemów ze sprostaniem wymogom norm ekologicznych. Tak między innymi wprowadzono do oferty trzylitrowy silnik o oznaczeniu N54, z sześcioma cylindrami w jednym rzędzie, który niedawno zastąpiła nowsza odmiana - N55.

Teraz BMW wykonało kolejny krok - zaprezentowało turbodoładowaną jednostkę benzynową o pojemności dwóch litrów. Konstrukcyjnie jest ona bardzo podobna do wspomnianego wyżej trzylitrowca. Wyposażono go w turbosprężarkę typu twin-scroll, bezpośredni wtrysk paliwa i zmienne fazy rozrządu dla obu wałków.

Tak skonfigurowany silnik pozwala kierowcy na korzystanie z momentu obrotowego o wartości 350 Nm dostępnego już od 1250 obr/min (wcześniej niż w wielu jednostkach wysokoprężnych) i mocą 245 KM.

Pierwszym modelem, w którym zobaczymy dwulitrowca jest X1 xDrive28i. Według producenta to auto zadowoli się średnio 7,9 litra paliwa na 100 km, a do prędkości 100 km/h przyspieszy w 6,1 sekundy.

2.0 turbo będzie powoli wypierać z oferty trzylitrowe, wolnossące, rzędowe sześciocylindrowce. Kolejnymi modelami, które będzie można zamówić z tym silnikiem jeszcze w tym roku mają być Z4 i seria 5.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 121 671 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: BMW | nowy silnik

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij