auto motor i sport poleca:

Drapią się choć nie swędzi

Poleć ten artykuł:

Góry i skalne ściany od zawsze fascynowały ludzi. Ale niewiele gór jest tak łatwych, że można na nie po prostu wejść bez specjalnych umiejętności, kondycji i sprzętu. Więc jak je zdobyć? To proste! Ciężarówką! Nazywa się to Truck Trial.

Truck Trial Zobacz całą galerię

auto motor i sport 7/2004

Że nie każda ciężarówka sobie z tym poradzi? Nie szkodzi! To trzeba ją tak poprzerabiać, czasem całkiem przekonstruować, żeby się nadawała. A potem poszukać takich samych "wariatów" w innych krajach, wreszcie znaleźć równie nienormalną górę i wespół w zespół na nią wjechać. I to nie z jednej, najłatwiejszej strony, bo to byłoby zbyt proste, ale jak w himalaizmie, wytyczając konkretne drogi wspinaczkowe - każdą granią, każdym żlebem, każdym filarem. (A dodatkowo organizator stawia obowiązkowe bramki). I w odróżnieniu od innych sportów motorowych - bez pomiaru czasu. Bo zajęcie jest zbyt poważne i niebezpieczne (ale przyjemne!), by robić je na czas. Kierowca, oprócz ogromnych umiejętności jeździeckich, musi mieć trochę wiedzy z fizyki (jak przy wielkich przechyłach nie przewrócić ciężarówki do góry kołami) i z geologii (jak nie zjechać w przepaść z lawiną). No i wiele zależy od sprzętu.

Auto pod maską powinno mieć niespotykanie spokojny, łagodny silnik, więc najlepiej diesel, wielki, misiowaty, poczciwy, ale nie cherlak, bo wtaszczyć na szczyt 10 czy 15 ton to ciężkie zadanie. Moc musi być duża, ale jeszcze ważniejszy jest jak największy moment obrotowy. Najlepsi z dumą podają nie maksymalną, ale minimalną szybkość swojego pojazdu. Bo w wielu miejscach, by nie podciąć lawiny i nie runąć w dół, trzeba poruszać się wolniej od żółwia. I mądrze.

Auto musi więc mieć bardzo powolną skrzyni ę biegów, powolne przełożenie główne i oczywiście blokady w mostach (wszystkich, a czasem jest ich aż cztery!) i różne blokady międzyosiowe. Jest to niezbędne, bo rzadko wszystkie koła mają kontakt z podłożem, najczęściej parę kół wisi gdzieś w powietrzu nad jakimś żlebem, a często na zdobytym wierzchołku nie mieści się cały samochód i część jest na nim "nieobecna".

Tagi: Truck Trial | ciężarówki | góry

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij