auto motor i sport poleca:

Ekozanęta

Poleć ten artykuł:

W Szwajcarii powstaje nowe auto z napędem hybrydowym, rozmiarami przynależne do kategorii kompaktów. Ma elektryzować uświadomionych ekologicznie klientów już od 2009 roku.

Ekologia Zobacz całą galerię

Panowie, wygląda na to, że bez zmiany przyzwyczajeń się nie obejdzie: czasy, gdy damskie serca zdobywało się za pomocą drogiej luksusowej limuzyny, potężnego SUV-a czy superodjazdowego sportowego auta, odchodzą w przeszłość. Dyskusja o zmianach klimatu, emisji dwutlenku węgla i czterokołowych wehikułach żłopiących paliwo litrami nie omija przecież szerokim łukiem płci pięknej. Dlatego mężczyźni muszą dzisiaj sięgnąć po inną broń.

Takiego zdania jest w każdym razie zarząd firmy Mindset. Stylowo urządzone pokoje w szwajcarskiej Lucernie bynajmniej nie mieszczą klasycznego biura matrymonialnego. Tu, w eleganckiej willi Stutz, położonej u brzegu Jeziora Czterech Kantonów, trwa raczej praca nad ekologiczną kontrofertą dla obecnych liderów branży motoryzacyjnej.

Lorenzo R. Schmid, szef szwajcarskiej firmy Investors Spirt Avert, zainwestował już w projekt Mindset 250 mln euro, zapewniając tym samym finanse konieczne do rozpoczęcia produkcji 50 tysięcy samochodów z napędem hybrydowym. Ma się ona rozpocząć w 2009 roku i początkowo obejmować około 10 000 aut rocznie - kosztujących po około 50 000 euro za sztukę.

To śmiałe przedsięwzięcie, zapoczątkowane w sierpniu 2007 roku, zaowocowało właśnie namacalnym efektem w postaci jednego egzemplarza prototypowego wykonanego w skali 1:1. Projekt wyszedł spod ręki prezesa Mindset AG we własnej osobie - a jest nim od zeszłego roku Murat Günak, dawny główny projektant Volkswagena.

W czasie długiej kariery w przemyśle motoryzacyjnym, z przystankami w zakładach Mercedesa i Peugeota, Günak brał udział w projektowaniu tak udanych modeli jak Mercedes SLK, Peugeot 207 czy Volkswagen Tiguan. W galerii tej próżno by jednak szukać specjalne-go modelu ekologicznego. Wyjaśniając swoje zamiary Günak deklaruje, że ludzie mają pokochać ten projekt, widząc w nim po prostu samochód, a nie jedynie "pojazd odznaczający się niską emisją spalin".

Tagi: ekologia | samochód | napęd | hybryda

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij