auto motor i sport poleca:

Era Guliwera

Poleć ten artykuł:

W powojennej Anglii był bezczelnie wyzywający, dzisiaj sześciometrowy Daimler Sir Bernarda Dockera cieszy się statusem samochodu kultowego.

Daimler Hooper Zobacz całą galerię

Ten stary model Daimlera ma jakąś dziwną moc odmładzania. Przywołuje czasy dzieciństwa. Nie, żebym go kiedyś widział - powstało przecież tylko osiem egzemplarzy. Chodzi raczej o jego potężne rozmiary. Koła sięgają do wysokości brzucha, z przodu chłodnica piętrzy się do piersi, a żeby zajrzeć do środka, trzeba się wspiąć na palce. Podziwiając Daimlera DE36 Hooper-Cabriolet nagle czujesz się malutki, pomniejszony, jak bohaterowie "King Size".

Bo jaki inny kabriolet ma długość sześciu metrów, z których dwa przypadają na samą pokrywę silnika? Nie mówiąc już o zgrabnym tyłeczku szerokim na dwa metry. Gdy Daimlera pokazano po raz pierwszy, ludzie wyobrażali sobie zapewne, że podróżuje nim Guliwer. A był to szary, chłodny dzień w październiku 1948 roku, równie smutny jak nastroje samych Anglików. Racjonowano żywność, odzież i paliwa, brakowało stali, a o nowym własnym samochodzie zwykły człowiek mógł co najwyżej pomarzyć. London Motor Show, który po raz pierwszy od dziesięciu lat otworzył swe podwoje, wydawał się wydarzeniem z innego świata.

34 wystawców prezentowało skromne nowości - Morris Minor i Austin Devon, Ford Prefect i Hillman Minx. Dominowały kolory czarny i szary. Ale oto na stoisku firmy Hooper & Co. (Coachbuilders) witała zwiedzającego orgia kolorów - pastelowa zieleń lakieru, beżowa skóra tapicerki, do tego miękkie opływowe kształty. Prasa nie miała wątpliwości - "The Green Goddess", głosiły tytuły, a ludziom dech w piersiach zapierała cena auta: 7001 funtów i dziesięć szylingów. Za tyle można było kupić 21 Fordów Anglia albo wiejski dom w Surrey. Najdroższy samochód świata.

Ryflowana osłona chłodnicy pozwalała zidentyfikować tego wielkoluda jako Daimlera - markę królów, która, trzeba przyznać, w przeszłości ograniczała się głównie do produkcji skromnych limuzyn. W każdym razie tego rodzaju frywolnych wehikułów, na pewno wcześniej nie wytwarzała. I to, dla Sir Bernarda Dockera, prezesa Daimlera i szefa firmy Hooper budującej nadwozia, okazało się wyzwaniem, które natychmiast należało podjąć. Wraz z Lady Docker postarał się, by raz rozdziawione ze zdumienia usta widzów nieprędko się zamknęły. Powstawały kolejne pokazowe egzemplarze, tzw. Docker-Daimlery.

Jednak w przeciwieństwie do samochodowych prowokacji, jakich Docker dopuszczał się w późniejszych latach, Zielona Bogini znalazła wypłacalnych adoratorów. Do firmy wpłynęło w sumie siedem zamówień, jedno z nich w lipcu 1950 r. Nadawca: James Milton, śpiewak operowy, Nowy Jork; żądany kolor: jasnoszary nad ciemnozielonym. Pół wieku później ten sam okaz zawinął znów do rodzimego portu. Egzemplarz o nadwoziu numer 51753 należy dzisiaj do Jaguar-Daimler Heritage Trust w Coventry, gdzie zajmuje całkiem spory kawałek powierzchni wystawowej.

Tagi: Daimlera | DE36 | Hooper | kabriolet

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij