Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

F1 w 2013 roku – turbosprężarki i silniki o pojemności 1,5 litra.

Formuła 1,  F1 Turbodoładowany silnik F1 BMW

To nie pierwszy raz, kiedy turbosprężarki pojawią się w F1. W latach 1977-1988 stosowane były przez większość teamów F1. Prekursorem tego rozwiązania było Renault, które zaczęło wprowadzać turbiny w 1977 roku. Początkowo nie przynosiło to zamierzonych efektów, a bolidy często nie docierały do mety, ale od 1983 rozpoczął się w F1 boom na turbosprężarki. Wyścig zbrojeń doprowadził do stworzenia 1100-konnych monstrów, które były niezwykle szybkie, ale i bardzo niebezpieczne. W trosce o zdrowie i życie kierowców FIA najpierw wprowadziła limity mocy, a w 1989 roku zupełnie zakazała stosowania turbosprężarek.

Względy ekologiczne skłoniły zarząd F1 do powrotu do tego tematu. Według Pitpassa możliwe, że za dwa lata do napędu bolidów służyć będą półtoralitrowe silniki sprzężone z turbosprężarkami. Czterocylindrowe silniki zużywałyby o połowę mniej paliwa niż obecne, a dodatkowo wsparciem dla kierowców miałby stać się powracający układ KERS. Rozwiązanie to ma być korzystne z ekologicznego punktu widzenia i dodatkowo interesujące dla sponsorów i producentów samochodów, którzy mieliby bardziej racjonalne argumenty do przystąpienia do zmagań w F1.

Czy nadejdzie nowa era rozgrywek w Formule 1? Czekamy na rozwój wydarzeń.

źródło: pitpass.com

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Z myślą o redukcji zużycia paliwa i emisji spalin władze F1 debatują nad wprowadzeniem radykalnych zmian w regulaminie Formuły 1. Miałyby wejść w życie w 2013 roku.
    auto motor i sport, 2010-04-16 08:23:32
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij