auto motor i sport poleca:

Ferrari 375 America - Klon Giovanni

Poleć ten artykuł:

Legendarny szef koncernu Fiata, Giovanni Agnelli, kazał sobie kiedyś zbudować niepowtarzalne Ferrari. Szyty na miarę model powstał 50 lat temu, na bazie Ferrari 375 America. Dziś wart jest ponad dwa miliony dolarów.

Ferrari 375 America Zobacz całą galerię

Gdy miłośnicy marki rozprawiają o tym za ile kiedyś można było kupić używane Ferrari, nostalgia miesza się u nich z wściekłością. Wspominają zaprzepaszczone okazje, które już się nie powtórzą. Taką okazją był niegdyś zakup modelu 0355 AL.

Auto z dwunastocylindrowym silnikiem i tym właśnie numerem podwozia próbowano wcisnąć komuś w 1967 roku. Wreszcie ulitował się nad nim amerykański importer Ferrari Luigi Chinetti i kupił dwunastoletni, jedyny istniejący model za 3500 dolarów. Auto miało na liczniku niecałe 28 000 mil. Dzisiejsza jego wartość - wg wyceny szwajcarskiego eksperta od samochodów włoskiej marki, Marcela Massiniego - to 2,3 miliona dolarów, czyli 657 razy więcej niż 38 lat temu.

600 000 dolarów z tej kwoty kosztowała sama renowacja pojazdu, która trzyosobowemu zespołowi restauratorów zabytkowych samochodów zajęła ponad trzy lata. Zleceniodawcą był dzisiejszy właściciel Jack E. Thomas Jr. Ten miłośnik oldtimerów zajmuje się automatami szczególnego rodzaju - jego firma Coinco Coin Acceptors, Inc. z St. Louis zarabia dolary dzięki produkcji mechanizmów do wrzucania monet w automatach do coca-coli i w automatach do gry.

"Urzekły mnie w tym aucie niezwykłe detale stylistyczne, które później kopiowali inni" - opisuje Thomas początki swej miłości do Ferrari 375. Na przykład, pionowo (a nie jak to wtedy było powszechne, poziomo) umieszczona osłona chłodnicy została później skopiowana przez Forda. Na jego nieszczęście, bo model Edsel okazał się najdroższą wpadką w całej historii amerykańskiego potentata.

Jednemu z przedstawicieli Ferrari niezwykła wydała się także panoramiczna przednia szyba, która stała się pierwowzorem tych, jakie pod koniec lat pięćdziesiątych z lubością zaczęto stosować w amerykańskich samochodach średniej klasy. Wrażenie przestronności wnętrza modelu 375 potęgował jeszcze ogromny szklany dach. W lecie upał panujący w kabinie pasażerskiej neutralizowano opuszczając elektrycznie o 10 cm tylną szybę. Obramowano ją w stylu, jaki potem zrobił furorę w Lancii Flaminii i w Ferrari Dino - dach elegancko "spływa" ku ty- łowi, przechodząc w szykownie wymodelowane "płetwy".

Tagi: Ferrari | 375 America

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij