Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ

Ford GT na sprzedaż

Na aukcji Russo and Steele's, która odbędzie się w styczniu w Arizonie pod młotek trafi pierwszy wyprodukowany egzemplarz Forda GT.

Ford GT Prototyp Forda GT

Widoczny egzemplarz na zdjęciach egzemplarz to CP-1. Zdziwieni? Tak, jest to Ford GT, ale jest również jeden szkopuł, który znacznie wpłynie na cene auta. To pierwszy prototyp zbudowany przez producenta spod znaku "błękitnego owalu".

Ford rozpoczął montaż modelu GT w 2003 r., wcześniej powstały trzy prototypy, które wystawiane były w muzeum Henry'ego Forda w Dearbon. Zbudowano je zanim powstał CP-1, który jest pierwszym, jeżdżącym prototypem GT. Mało tego auto ma w całości wykończone wnętrze.

W aucie zamontowana jest pokrywa silnika wykonana z włókna węglowego, którą Ford w seryjnym GT zastąpił aluminiową, dla obniżenia kosztów. Niektóre źródła wskazują, że koszt produkcji jednej tylko pokrywy z karbonu wyniósłby ok. 45 tys. dolarów.

Jakby tego wszystkiego było mało to, na aucie swoje podpisy złożyło 13 osób konstruktorów, którzy stali za wskrzeszeniem legendarnego GT, m.in. prezes koncernu Bill Ford, projektant Camillo Pardo, szef inżynierów Fred Goodnow oraz legendarny Carroll Shelby.

Ford GT Prototyp Forda GT

Prototyp CP-1 ma także zamontowanych kilka dodatków, które służył do badań i testów. Są to m.in. elementy do testów emisji spalin czy pozwalające sprawdzić i monitorować elementy konstrukcji, jak zachowuje się nadwozie podczas jazdy.

Ciekawostka, auto ma poduszki powietrze z Forda Mustanga oraz kolumnę kierowniczą z modelu Windstar.   

Ford GT Prototyp Forda GT

W 2008 roku prototyp został sprzedany amerykańskiemu kolekcjonerowi. Niestety Joey Limongelli nie mógł w pełni cieszyć się swoim zakupem. Prototyp Forda GT ma zamontowany ogranicznik prędkości, który pozwala mu się poruszać z prędkością 8 km/h. Co pozwala jedynie na manewrowanie autem w celach wystawowych.  

Ford GT Prototyp Forda GT

Cena jaką trzeba będzie zapłacić za ten egzemplarz nie jest znana, specjaliści z Russo and Steele twierdzą, że ciężko jest przewidzieć jak dużą cenę osiągnie na aukcji ten prototyp. Co ciekawe w latem 2016 roku sprzedano inny potwierdzony prototyp Forda GT o kodzie PB2-1, ten późniejszy egzemplarz sprzedano za równowartość ponad 3,5 mln złotych.  

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 250 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij