auto motor i sport poleca:

Ford Mustang GT: Odpalaj i jedź

Poleć ten artykuł:

Jest tu znany jak Steve McQueen, ale dopiero teraz dostał europejską wizę. Samochód, który w towarzystwie kilka razy droższych egzotyków siedzi z nogami założonymi na stół – jedyny, niepodrabialny Ford Mustang.

Ford Mustang Zobacz całą galerię

Nie wiadomo, czy niektóre rzeczy rzeczywiście są wiecznie, natomiast na pewno niektóre mają zamiar takie być. W świecie samochodów jedną z nich jest Ford Mustang, samochód, po którego samym wyrazie twarzy widać, że polityczną poprawność ma gdzieś w okolicy rur wydechowych. W ciągu pół wieku Mustang wystąpił w niezliczonej liczbie filmów, produkcji telewizyjnych, muzycznych teledysków i gier komputerowych, aktualnie jest też – jeśli ma to jakiekolwiek znaczenie – najbardziej lubianym samochodem na Facebooku. Jest ikoną – nie ma takiego miejsca na świecie, w którym nadwozie Mustanga nie byłoby natychmiast rozpoznawane. I na 50. urodziny Ford funduje Mustangowi pierwszą oficjalną wycieczkę do Europy – coupé po raz pierwszy będzie oferowane po naszej stronie wielkiej wody obok innych modeli Forda.

Bardzo długi przód, krótki przedni zwis i szeroki, „mocny” tył sprawiają, że od razu widać, iż jest to samochód tylnonapędowy. Rekini dziób patrzy teraz na świat bardziej przymrużonymi oczami, a z tyłu Mustang zachowuje charakterystyczne lampy składające się z trzech pionowych segmentów. Przy długości około 4,8 metra, nadwozie nowego modelu jest o niecałe 2 cm niższe niż nadwozie poprzednika, co w połączeniu z bardziej muskularnymi przetłoczeniami nadwozia sprawia wyjątkowo drapieżne wrażenie. A jeden z najbardziej smakowitych detali jest taki, że miejsce kierowcy znajduje się wyraźnie za połową długości samochodu.

Kabina każdym szczegółem czerpie z klasyki, z wysoką deską rozdzielczą wyposażoną po stronie pasażera w daszek – dla zachowania symetrii taki sam, jak po stronie kierowcy. Znakomitym detalem jest sama kierownica, której ramiona schodzą ku kolumnie kierownicy pod wyraźnym kątem – jak w Mustangach sprzed lat. Całość dość bezczelnie mówi „nie chrzań, nie stój, tylko odpalaj i jedź” w sposób, przy którym najmniejszego znaczenia nie mają ani miejsce z tyłu, ani 8-calowy ekran systemów audio-sat-nav, ani też pojemność bagażnika. Ford jednak najwyraźniej uważa, że ten ostatni jest istotny, bo zapewnia, że „zmieszczą się w nim dwie torby golfowe”.

Po samym wyrazie twarzy Mustanga widać, że polityczną pooprawność ma on gdzieś w okolicy rur wydechowych

Europejskie wersje Mustangą będą rozpędzane do galopu przez dwie jednostki napędowe. Flagowa wersja, czyli Mustang GT, będzie miała pod maską kawałek prawdziwej Ameryki w postaci pięciolitrowego, wolnossącego silnika V8, który w najnowszym wydaniu ma nowe głowice oraz zmodyfikowane m.in. rozrząd i kolektor dolotowy, a rozwija teraz 426 KM oraz maksymalny moment obrotowy 529 Nm.

Natomiast większa nowość to, zgodnie z przewidywaniami, czterocylindrowy (nie, nie jest to jeszcze koniec świata) silnik 2.3 turbo, z bezpośrednim wtryskiem benzyny i turbosprężarką typu twin-scroll. Jak zauważa Dave Pericak, główny konstruktor Mustanga, „właściciele samochodów sportowych kupują konie mechaniczne, ale jeżdżą momentem obrotowym”. Aby więc było co kupić, silnik 2.3 EcoBoost rozwija moc 309 KM, natomiast by było czym jeździć, swój potężny moment obrotowy 407 Nm ma rozmazany płasko po bardzo szerokim zakresie obrotów. Ford mógłby tylko odpuścić nazywanie tego silnika EcoBoost – określenie to jest używane w stosunku do jednostek
Fiesty i Focusa, a Mustangowi odbiera powagę mniej więcej tak samo jak dorosłemu facetowi sweter z wielkim łosiem na klacie.

W wypadku obydwóch silników będą oferowane zarówno sześciobiegowa przekładnia mechaniczna, jak i sześciobiegowy automat. Nawet w wersji z przekładnią obsługiwaną ręcznie, Mustang GT otrzyma system automatycznego startu (tzw. launch control). Zawieszenie wykorzystuje z przodu klasyczny układ z kolumnami McPhersona, natomiast chyba największym prezentem na 50. Mustanga jest tylne zawieszenie, które teraz, po raz pierwszy w dziejach, jest niezależne (dotychczasowy model był najczęściej krytykowany właśnie z powodu sztywnej osi z tyłu) i wykorzystuje układ wielowahaczowy.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 197 000 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, coupe-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Ford | Ford Mustang

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (3)

Pastuch, 13 lutego 2014, 17:35

ale brak naśladowców

airmatic, 13 lutego 2014, 17:30

Godny naśladowania ;)

Samuraj, 13 lutego 2014, 17:25

Dobry tekst. :)
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij