auto motor i sport poleca:

Ford z Loebem

Poleć ten artykuł:

Niezbadane są wyniki sportowe. W Rajdzie Irlandii wygrał Citroën, dając zespołowe mistrzostwo świata Fordowi. A w Walii wygrał Ford, dając indywidualną koronę Citroënowi.

Rajd Walii i Irlandii Zobacz całą galerię

Genialny był sezon rajdowych mistrzostw świata. Wyrównany, zawzięty, zażarty. Bez żadnych "Schumacherów", którzy wygrywając seryjnie i banalnie, kładliby dramaturgię widowiska. Co prawda liczba głównych aktorów w tym roku zmalała, a wzrosła ilość statystów, ale spektakl na tym nie ucierpiał. Na wielkiej scenie pozostały w głównych rolach tylko dwa zespoły - Ford i Citroën. Trzeci wielki aktor pierwszoplanowy - Subaru - cały rok miał pod górę, ciągle coś nie wychodziło, a nawet, o zgrozo, zaczęli przegrywać ze Stobartem, rezerwowym, młodzieżowym zespołem Forda. Wypadła praktycznie z gry Skoda, sporadycznie zgłaszana prywatnie, a debiut Suzuki (bardzo głośno zapowiadany) wypadł umiarkowanie. Ale kibice nie narzekali, bo przywódcy obu największych "partii" - Gronholm (Ford) i Loeb (Citroën) zaprezentowali "debatę" wyborną. Cały rok łeb w łeb, na najwyższych diapazonach rajdowej sztuki, chociaż w końcówce i wyniki, i sondaże kibiców zaczęły wykazywać przewagę Forda. O wszystkim miał rozstrzygnąć wielki finał: dwie rundy na Wyspach Brytyjskich - Irlandia, a potem Walia. Sytuacja wyjściowa wyglądała jasno - o długość samochodu prowadził Ford i jego lider Gronholm, więc tylko spokojnie powinni pilnować zdobyczy, a Citroën i Loeb muszą atakować. Na pierwszą rundę umówiono się w Irlandii. Sprawiedliwie, bo to zupełnie nowy rajd, debiutant (asfaltowy!), na zupełnie nowej trasie.

Prolog wygrywa jednak Gronholm. O zderzak przed Loebem. To jeszcze nic nie znaczy. Na następnym "prawdziwym" odcinku atakuje Loeb i wychodzi na prowadzenie. Gronholm trzeci, bo za Loebem pociągnął jego giermek Sordo. I gdy spokojnie tak sobie jadą, na kolejnym odcinku absolutna sensacja. Gronholm, lider mistrzostw, niezadowolony z trzeciego miejsca głupio wali w murek. Solidnie. Ceratowe nadwozie nie chroni zawieszenia. Demolka w podwoziu. Oba lewe koła okazują się bardzo nie na swoim miejscu. Więc po rajdzie. (Taki murek, że nawet było podejrzenie wstrząsu mózgu.) Z przodu dwa Citroëny. Dla Forda sytuacja nerwowa. Ale szybkie obliczenia wskazują, że jeśli giermek Gronholma Hirvonen przyjedzie za Citroënami, to Fordowi wystarczy i zespołowo będzie mistrzem. Na młodego Hirvonena patrzy świat i spada cała odpowiedzialność - przegrać z Citroënami, nie atakować, ale nie dać się dogonić peletonowi i tym sposobem zdobyć tytuł zespołowy. Walka, ale z ołówkiem w ręku. A nawet tysiącem ołówków, bo kibice lubią takie zagadki. Wśród kibiców też tysiące... Polaków (Irlandia!), bo w stawce Leszek Kuzaj walczący o punkty w klasyfikacji PC WRC. Idzie mu nieźle, nawet świetnie, chociaż na szóstym odcinku uroczo dachuje, ale niegroźnie i następnego dnia zamierza wrócić do rywalizacji. Po pierwszym dniu sytuacja stabilna: z przodu dwa Citroëny (Loeb i Sordo), potem dwa Fordy - Latvala i Hirvonen. Piąty Solberg w Subaru.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 36 450 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Rajd Irlandii 2007 | Rajd Walii | Ford | Citroen | Gronholm | Loeb

Oceń artykuł:

3,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij