Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Geely kupiło Terrafugię - producenta latających aut

Chiński gigant motoryzacyjny Geely, właściciel Volvo, kupił właśnie prawa do firmy Terrafugia, producenta... latającego samochodu.

Terrafugia Transition Terrafugia Transition - latający samochód

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o latających samochodach, czy raczej o transporcie powietrznym. Do gry o przewóz osób drogą powietrzną włączają się tacy giganci jak Airbus czy Uber. Ten drugi planuje na przykład loty pasażerskie już podczas targów World Expo 2020 w Dubaju.

Choć producenci samochodów milczeli w temacie, ostatnio został on ożywiony faktem zakupu marki Terrafugia przez chińskiego giganta motoryzacyjnego Geely. Jeśli ktoś nie jest jeszcze świadomy, Geely jest od 2010 roku właścicielem Volvo.

Terrafugia z kolei jest producentem najbardziej bodaj znanego "latającego samochodu" o nazwie Transition, którego prototypy obleciały już niezliczoną ilość godzin.

Terrafugia Transition nazywany jest pierwszym na świecie latającym samochodem i zaprojektowano go, by latał w powietrzu jak typowa awionetka i prowadził się na drodze jak typowy samochód.

Dwumiejscowy Transition napędzany jest silnikiem spalinowym, zasilanym wysokooktanową benzyną. Jego konstrukcja pozwala na zaparkowanie w zwykłym garażu. Dzieje się to za sprawą składanych skrzydeł. Przemiana z samochodu w samolot i odwrotnie zajmuje zaledwie niespełna minutę.

Wadą tego typu rozwiązania jest fakt, że do startu i lądowania Terrafugia Transition potrzebuje pasa startowego. Może to być prosty odcinek pustej drogi czy równa łąka, niemniej jest to kłopotliwe w codziennym użytkowaniu.

Dlatego też firma pracuje nad bardziej zaawansowanym modelem TF-X, który jest bardziej praktyczny, bo ma cztery miejsca, a ponadto może startować i lądować pionowo, jak śmigłowiec. A to już zupełnie inna rozmowa, jeśli chodzi o użyteczność.

Jakie plany wobec Terrafugii ma Geely, pozostaje na razie tajemnicą. Można się jednak spodziewać mocnego uderzenia, bo jaki sens miałoby zakupienie pomysłu na latający samochód bez chęci skorzystania z niego.

zobacz galerię

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 121 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Myślałem że po wprowadzeniu pożyczania samochód za pomocą aplikacji przez Panek inne udogodnienia jakoś mnie specjalnie nie zdziwią... no ale latający samochód to dopiero byłby przełom! Tylko szkoda będzie tych wszystkich dróg choć zanim go wprowadzą w życie to pewnie do nowych nie będą się juz zaliczały...
    ~Celiusz, 2017-07-21 10:15:57
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij