auto motor i sport poleca:

Głupota nie ma płci

Poleć ten artykuł:

My kierowcy z lubością wymyślamy i powtarzamy kawały o policjantach, podkreślające nasze nad nimi przewagi intelektualne. A mnie zaciekawiło jak policjant z drogówki widzi talenty Polaków w ruchu drogowym.

Sierżant Marcin Knapek

Panie sierżancie - jak jeździmy? Mądrze czy głupio?
Knapek: Znacząca grupa wypadków to zdarzenia w pełni "wymyślone" przez głupotę kierowców, a więc takie, gdzie nie można tłumaczyć się jakąś nagłą niespodziewaną sytuacją. Przykładem mogą być przypadki jazdy pojazdem na ko- łach, ale w mniejszej ich ilości niż to przewidział producent! Dotyczy to dużych wielokołowych ciężarówek, naczep i przyczep, ale też mniejszych lawet ciągnących do Polski tanie samochody z Niemiec. Osobiście zatrzymałem zestaw, w przyczepie którego - z powodu braku koła zapasowego - kierowca wiózł na pace, po zdemontowaniu, całą "przeszkadzającą mu" oś! Zupełnie przerażają niby obyci z mechaniką "wynalazcy", którzy potrafią dwiema cegłami zaklepać, a więc zaślepić, pół niesprawnego układu hamulcowego. Taki pojazd zatrzymał mi się do kontroli nie przy radiowozie, ale 100 metrów dalej! Amortyzatorów nie miał wcale. Bo "kiedyś się urwały"...

No tak. A tuning?
Knapek: Ten coraz modniejszy, domorosły - bywa jeszcze głupszy i groźniejszy. Przykładem są tu absurdalnie szerokie, a więc "gwarantujące" poślizg na śniegu czy w deszczu opony, czy też pochodzące z USA lub z Anglii lampy przednie, bardzo oślepiające, bo bez granicy światła i cienia. Przerażają wypadki spowodowane przez "niewyrobione zakręty" przy pomocy malutkiej jak talerzyk kierownicy, czy pożary wywołane przeniesieniem układu wydechowego do... bagażnika! Albo np. bezsensownie ciężki, nisko wiszący tłumik - po zaczepieniu o polskie studzienki czy koleiny, dla pojazdów z tyłu jest pociskiem śmiercionośnym.

jak duże zagrożenie powodują źle zabezpieczone ładunki?
Knapek: Niestety okazuje się, że bardzo duże. Pracując głównie w patrolach autostradowych - najczęściej na dziurawym odcinku pod Wrocławiem - widziałem już spadające z podskakującej przyczepy butle gazowe czy nawet zwierzęta rzeźne. Nie są rzadkością ciężkie, ale latające koła ciężarówek, a nawet, choć trudno w to uwierzyć, śmiercionośne, ostre, kanciaste... szczęki hamulcowe. Gubione "po trochę" materiały budowlane, na przykład gruz, żwir, deski czy rury - to przerażająca, ale niestety codzienność. Osobiście byłem świadkiem oblania nowiutkiego, dopiero co kupionego drogiego samochodu beczką farby z otwartej cię- żarówki.

Czy są jakieś określone dni i godziny niosące specjalne zagrożenie na drogach?
Knapek: Osobna grupa wypadków to te zdarzające się w nocy z soboty na niedziel ę. Po wyskokowej imprezie rozwozi uczestników osoba (kobieta) absolutnie trzeźwa i mająca prawo jazdy, ale nie swoim samochodem, lecz jakimś nowoczesnym wynalazkiem i "walka z nowoczesnością" tak tę osobę absorbuje i przeraża, że na pierwszym skrzyżowaniu zwyczajnie wjeżdża w latarni ę. Nie ma osobnych praw jazdy na samochody normalne i udziwnione. Przykładem nowinek są niby nowoczesne, dotykowe migacze, których nie można wyłączyć, bo włączają się w przeciwną stronę zupełnie dezinformując kierowców za nami. Przy dużej prędkości na autostradzie wjeżdżamy na pas przeciwny niż sygnalizuje nasz samochód.

Czy przekraczanie prędkości jest w Polsce problemem ilościowo znaczącym?
Knapek: Ja jestem specjalistą od autostrady i tam pracuję najczęściej. Na moim odcinku sytuacje, o których się pamięta to zawsze prędkości grubo powyżej 200 km/h. Ostatnio rekord dzienny należał do kobiety. I to kierującej w miar ę małym autem. Spieszyła się, by nadrobić czas, bo to auto, którym zawsze jeździ się zepsuło i musiała wrócić po drugie, gorsze. - A tamtym ile pani jeździ? - Tyle ile przewidział konstruktor, tzn. 250 km/h - usłyszałem.

Tagi: policja | wywiad

Oceń artykuł:

2,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij